Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • W najbliższą niedzielę w adwentowej wędrówce Liturgia otwiera przed nami tajemnicę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Cała wspólnota wierzących wpatruje się w Maryję, ale przyczyną tego nie jest Jej osobista doskonałość. Źródłem z którego rodzi się cały kult Maryi jest to, co wydarzyło się w ukryciu, w Nazarecie:

  W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja.Anioł wszedł do Niej i rzekł: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą (Łk 1,26-28)

  Anioł, który przyszedł do Maryi objawił jej nie tylko Boży plan zbawienia. Pierwsze objawił Dziewicy jej własną tożsamość, prawdę o niej samej; objawił jej to kim jest. Gabriel pozdrowił Maryję nazywając ją pełną łaski oraz tą, z którą jest Pan. Ta, do której przychodzi posłaniec Boga nie jest wytworem swoich własnych rąk. Anioł stawia ją w relacji do Boga. Pełna łaski to ta, która jest obdarowana. Łaska jest bowiem darmowym, niezasłużonym darem Boga. Łaska jest czystą miłością Boga,  która wypełniła Maryję. Dlatego Anioł mówi, że Pan jest z Nią.

  Zanim Maryja cokolwiek uczyniła, zanim zgodziła się na poczęcie Syna Bożego, zanim powiedziała swoje niech mi się stanie, Bóg już był z Nią, aby ją obdarować. Uroczystość Niepokalanego Poczęcia mówi nam jeszcze więcej, została obdarowana już w momencie swojego poczęcia, już od samego początku, zanim jeszcze zaistniała! W ten sposób niedzielna uroczystość przypomina prawdziwą logikę Boga: nie jest to logika nagrody, ale daru. Bóg w swoim obdarowaniu jest pierwszy oczekując odpowiedzi człowieka i przyjęcia daru.

  Maryja przyjmując Słowo, nie przywłaszczyła sobie obdarowania. Zgodziła się na to, by pozostać obdarowaną, by żyć z łaski, by stawać się na tyle „pustą” w swoje projekty i plany na samą siebie, aby nieustannie być wypełnioną nie sobą, ale Bogiem. W ten sposób mogła być nieustannie pełna – nie siebie, ale łaski, daru, miłości Boga.

  W Maryi Niepokalanie poczętej, obdarowanej od samego początku każdy człowiek może poznać prawdę o sobie. Żyjemy nie w nagrodę, ale z łaski. Życie jest darem, owocem miłości Boga, który ukochał nas, zapragnął i dlatego stworzył. Ta prawda jest jednak także wyzwaniem.W świecie, w którym każdy chce być kreatorem samego siebie, życie traktuje się jako własność a nie dar. Trzeba nieraz walki, aby nie stać się pełnymi siebie, aby zrobić miejsce obdarowaniu. Maryja przypomina nam prawdę o obdarowaniu i staje przed nami jako wzór życia w tej prawdzie. Taki styl życia prowadzi do prawdziwego spełnienia.

  Posted by ks. Sławek @ 20:15

Comments are closed.