Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • W jaki sposób rozpoznać obecność przychodzącego Boga? Skoro Adwent mówi o Jego przyjściu, to pytanie to zdaje się być jak najbardziej sensowne. Nie wystarczy przecież tylko to, aby przyszedł. Ważne jest także to, aby został rozpoznany. Właśnie w tym celu niedzielne Słowo kieruje nas ku znakom, ku doświadczeniu. Kiedy Jan Chrzciciel pyta o to czy Jezus jest Mesjaszem, ten nie robi długich wywodów, ale odwołuje się do znaków. Mówi:

  Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto we Mnie nie zwątpi. (Mt 11,4-6)

  Kiedy Jezus pragnie być rozpoznany przez Jana nie pozostaje na płaszczyźnie słów. Idzie dalej, odwołuje się do zmysłów człowieka, do wzroku, do osobistego doświadczenia. Kierując to słowo także do nas próbuje łamać ludzkie schematy zamykania Boga w teologicznych teoriach, mądrych wywodach i przekonujących słowach. Bóg nie jest myślą, ideą, teorią, ale jest Osobą i pragnie spotkać się z osobami.

  Wskazując na znaki, które towarzyszą Jego przyjściu, Jezus mówi o uzdrowieniach, wskrzeszeniach, głoszonej Ewangelii. W ten sposób potwierdza, że Jego obecność w tym świecie jest realna, sprawcza. On wchodząc w życie człowieka przychodzi nie tylko jako idea, teoria czy zbiór norm, które należy zachować. Przychodzi jako Osoba, która ma moc  przemieniać rzeczywistość, ma moc przywracać życie. Jest to obecność, której można doświadczyć zmysłami, którą można rozpoznać po owocach boskiego działania.

  Liturgia zaprasza nas, abyśmy oświeceni Słowem i posileni Ciałem Pana zwrócili się ku życiu. Obecność Przychodzącego nie ogranicza się tylko do Liturgii. On nie pozwala zamknąć się w kościele. Jego słowo, przeżyte w Liturgii, spełnia się w życiu. Dlatego podobnie jak uczniowie Jana jesteśmy wezwani aby słuchać i patrzeć. Jesteśmy wezwani aby wyostrzyć zmysły. Wyczuleni na Jego obecność będziemy zdolni zobaczyć Jego znaki w życiu własnym oraz bliźnich. W ten sposób można prawdziwe rozpoznać Tego, który przychodzi. Tak spełnia się tajemnica Wcielenia.

  Posted by ks. Sławek @ 16:39

Comments are closed.