Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Niedziela w Oktawie Bożego Narodzenia poświęcona jest Świętej Rodzinie, w której narodził się i wzrastał Jezus. Ewangelia tego dnia rysuje przed nami obraz rodziny w niebezpieczeństwie, które zagrażało jej ze strony Heroda. W takich okolicznościach, do Józefa przyszedł Anioł i rzekł:

  Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić. On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu; tam pozostał aż do śmierci Heroda. (Mt 2,13)

  Anioł posłany do Józefa pokazuje, że główną troskę o Rodzinę podejmuje nie człowiek, ale Bóg. Zanim Józef mógł przewidzieć cokolwiek, zanim sam zaczął szukać jakiegoś sposobu wyjścia z niebezpieczeństwa, Bóg posłał już swojego Anioła z konkretnym wskazaniem dla głowy rodziny. Bóg przez swojego posłańca nakazał Józefowi: wstań, weź Dziecię, uchodź, tam pozostań. On wybrał czas i miejsce, w którym mogła schronić się święta rodzina.

  Chciałbym jednak zwrócić szczególną uwagę na to co uczynił Józef. Jeśli wczytamy się w tekst biblijny, zobaczymy, że Józef nie uczynił ani mniej, a ni więcej niż to co mu polecił Anioł. Mateusz relacjonuje że on wstał, wziął Dziecię, udał się i pozostał. Ta sama sytuacja powtórzy się jeszcze raz w czytanej Ewangelii, kiedy Anioł przyjdzie ponownie i powie Józefowi: wstań, weź Dziecię i idź do ziemi Izraela. I znów Józef czyni to i tylko to, co mu poleca posłaniec: wstał, wziął Dziecię i udał się do ziemi Izraela.

  Józef, który był głową rodziny realizuje chrześcijański obraz ojca i opiekuna. W swoich decyzjach i zachowaniu  jest całkowicie oddany i posłuszny Słowu Boga. To właśnie Jego posłuszeństwo ocaliło Świętą Rodzinę przed gniewem Heroda. Jego posłuszeństwo wynikało z wiary, że rodzina, w której przyszło mu żyć nie jest tylko prostym byciem ludzi z sobą, ale posiada o wiele głębszy sens nadany przez Boga. Wielkość Józefa polegała na tym, że nawet kiedy nie rozumiał słowa od Boga, to ufał Mu. Ufał, że Bóg widzi więcej, że wie lepiej i że posłuszeństwo temu Słowu daje ocalenie.

  Dzisiaj w świecie, w którym miejsce Heroda zajęły inne zagrożenia, Święta Rodzina pokazuje gdzie szukać właściwego kierunku życia i prawdziwej tożsamości rodziny. Oddanie się w ręce Boga i posłuszeństwo Słowu, na wzrór św. Józefa, ciągle przynosi ocalenie i buduje, uzdrawia i umacnia relacje rodzinne.

  Posted by ks. Sławek @ 16:45

Comments are closed.