Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Po raz trzeci powraca w Liturgii okresu Bożego Narodzenia słowo prologu św. Jana. Za każdym razem liturgia akcentuje inny element tego poematu o Słowie. W kontekście pierwszego czytania, w którym jest mowa o Mądrości rozbijającej namiot pośród Izraela,na pierwszy plan wychodzi element zamieszkania Boga pośród swego ludu. Jan Ewangelista podjął ten temat w słowach:

  Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. (..) A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy. (por. J 1,1-18)

  Namiot, który rozbiła Mądrość wyraża nie tylko samą obecność Boga pośród ludu. Nie jest to obecność nieznana, zamknięta przed człowiekiem, tajemnicza. Nie jest to obecność Boga, która musiałaby rodzić domysły i dociekania. Hebrajskie szekina oznacza obecność pełną otwarcia na człowieka. To obecność Boga, który otworzył się na człowieka, rozbił namiot obecności aby człowiek mógł zamieszkać w Bogu, aby mógł Go poznawać i od Niego czerpać życie.

  Słowo, które stało się ciałem rozbiło na ziemi ten sam namiot obecności, szekina. On, pragnąc być Bogiem poznanym a nie ukrytym rozbił pośród swego ludu namiot obecności – Jezusa Chrystusa. W ten sposób dokonało się pełne otwarcie Boga na człowieka, Bóg dał całkowicie odsłonił się przed człowiekiem, dał się poznać do końca. Wszystko, co Bóg pragnął o sobie powiedzieć wypowiedział w słowach i czynach Jezusa. Każdy czyn Zbawiciela, Jego współczucie wobec ludzi, uzdrowienia, przepowiadanie Ewangelii pokazuje prawdziwe oblicze Boga pośród ludu.

  W Eucharystii ten sam żywy Chrystus staje się obecnym i otwiera się na każdego człowieka bez wyjątku, aby włączyć go w swoje boskie życie. Każda Eucharystia jest aktem otwarcia się Boga, który niczego nie ukrywa, ale otwiera się i powierza siebie człowiekowi. Każdy kto zbliża się do Niego, słucha Jego Słowa i karmi się Jego Ciałem ma otwartą drogę to poznania Boga, aby mieć życie dzięki Niemu. Prawdziwie życie nie jest bowiem owocem ludzkiej zdobyczy, ale darem Tego, stał się obecny pośród ludu. Obecny  i otwarty na każdego, kto ma odwagę zbliżyć się do Niego.

  Posted by ks. Sławek @ 18:42

Comments are closed.