Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Druga niedziela zwykła kontynuuje relację początku misji Jezusa. Po raz kolejny w centrum wydarzenia stoi Jezus i Jan Chrzciciel. Tym razem akcent pada na Jana, który staje się świadkiem. W Ewangelii podczas Eucharystii usłyszymy:

  Jan dał takie świadectwo: Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim.Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym. Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym. (J 1,32-34)

  Świadectwo Jana streszcza się w ostatnim zdaniu i dwóch czasownikach, w nim zawartych: ujrzałem i daję świadectwo. Jan ujrzał. To słowo powraca wielokrotnie w odczytywanej Ewangelii. Jan ujrzał dlatego, że Bóg przyjął Ciało, stał się konkretny, dostrzegalny, osiągalny ludzkimi zmysłami. Jan ujrzał Jezusa, który się zbliżał, ujrzał Ducha zstępującego i potwierdza to co zobaczył. To widzenie Jana jest podstawą i fundamentem tego, co oddaje drugi czasownik.

  Jan daje świadectwo właśnie dlatego, że ujrzał. Gdyby nie zobaczył, nie rozpoznał Jezusa, nie mógłby świadczyć. Aby świadectwo było autentycznie musi pierwsze nastąpić poznanie i spotkanie. Tylko doświadczenie Obecności sprawia że człowiek gotów jest o niej zaświadczyć. Świadectwa nie daje się bowiem jakieś prawdzie abstrakcyjnej, jakiejś idei, ale konkretnej osoby. Chrześcijanin jest świadkiem Osoby, nie teorii.

  Poznanie Pana jest pierwszym wyzwaniem, do którego prowokuje nas Ewangelia. Jezusa ciągle można oglądać, dostrzegać, poznawać i kontemplować. Jego oblicze nieustannie staje się żywe w Słowie, w Eucharystii. To właśnie w liturgii nadchodzi ten sam Boży Baranek, który gładzi grzech świata, a my przez gesty, ryty i symbole stajemy się uczestnikami spotkania nad Jordanem. Otwierajmy się na to poznanie, które staje się doświadczeniem Żywej Obecności Boga. Z tego doświadczenia rodzi się świadectwo, rodzi się misja, która odmienia życie.

  Posted by ks. Sławek @ 01:04

Comments are closed.