Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Światło i ciemność to dwa wielkie obrazy, dwa światy, które rysuje przed nami liturgia słowa niedzielnej Eucharystii. Właśnie za pomocą tego obrazu Mateusz interpretuje przyjście Jezusa do Galilei, początek jego działalności. Pisze on:

  Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza:Ziemia Zabulona i ziemia Neftalego, Droga morska, Zajordanie, Galilea pogan! Lud, który siedział w ciemności, ujrzał światło wielkie, i mieszkańcom cienistej krainy śmierci światło wzeszło. (Mt 4,14-16)

  Świat ciemności, w który wchodzi Jezus to świat bez życia. To cienista kraina śmierci. Ciemność i śmierć są ze sobą powiązane. W ciemności nic nie widać, w ciemności nie można się spotkać z drugim człowiekiem, zobaczyć jego twarzy. Ciemność jest przestrzenią beznadziei, samotności, niespełnienia… Pomimo że w tym ciemnym świecie nie ma życia, to jednak ewangelista pisze, że lud w tych ciemnościach siedział. Człowiek wybiera ciemności, lęka się światła, bo wstydzi się prawdy o sobie. Wstydzi się przed drugim człowiekiem, ale i przed sobą samym. To właśnie wstyd o własnej niedoskonałości, o ranach, które nosi powoduje lęk przed odrzuceniem, przed wyśmianiem, przed byciem przekreślonym… Pomimo samotności i bólu człowiek wybiera ciemność, aby nikt nie odkrył tego, kim naprawdę jest.

  W tą ciemność wchodzi jednak Jezus, światłość wielka. Wchodzi po to, aby objawić człowiekowi prawdę o Bogu i o człowieku. Pokazuje tą prawdę jednak nie po to, aby wyśmiać i poniżyć człowieka, ale po to by leczyć wstydliwe rany serca. Tylko w świetle Jego miłości człowiek może odważyć się zejść na sam głąb własnego serca, odkryć przed Nim swoje rany, i doświadczyć akceptacji zamiast wyśmiania, czułości, zamiast krytyki. W ten sposób światłość wielka, jaką jest On sam przywraca człowiekowi życie! W ten sposób człowiek przechodzi ze świata ciemności do królestwa światła.

  Wezwanie nawracajcie się oraz pójdźcie za Mną, które są treścią niedzielnej ewangelii są wezwaniem do tego, aby podążać za światłem, aby pokonać własny wstyd przed sobą, aby pokonać własny lęk. Bez tego klucza nawracanie się będzie tylko moralizmem. Zrozumiane w kluczu słów proroka Izajasza będzie wybieraniem życia! Każde spotkanie z Jezusem jest owocne i uzdrawiające, kiedy pozwalamy aby On odsłaniał to co jest pokryte ciemnością w naszych sercach. On w Eucharystii pragnie dotykać nas i leczyć, ale może to czyni na tyle na ile Mu pozwalamy. Miejmy więc wiarę i odwagę, aby przyjąć światłość wielką, która pragnie wejść w codzienność pełną zranień. To właśnie ta Światłość daje życie.

  Posted by ks. Sławek @ 23:20

1 Comment to III Niedziela zwykła – Światłość pośród ciemności

 • Trzeba wielkiej odwagi, aby zajrzeć w ciemność, ona nie jest wymagająca, pozwala „przetrwać”, ale pozory mylą, bo życie w nieświadomości, wyrzekanie się swojego serca, by „nie czuć” prowadzi do zagubienia i zatracenia prawdziwego siebie.