Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
 • Tydzień temu Jezus mówił o tożsamości wierzących. Oni są jak światło w świecie, to światło, które nie może nie świecić. Dziś przekłada na konkret co znaczy być tym światłem. W swojej mowie Jezus nawiązuje do Dekalogu nadając mu nowy sens. To co jest jednak kluczem do odczytania Ewangelii Jezus zawiera w słowach:

  Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego (Mt 5,20)

  Sprawiedliwość prezentowana przez faryzeuszy opierała się na postawach zewnętrznych: chcieli wypełnić to co nakazywały przykazania. Taka postawa jednak nie była w stanie przemienić serca, a więc zmienić tożsamości człowieka. W ten sposób mrok grzechu będący w sercu – mrok pożądania, egoizmu, pychy – próbowali przykryć uczynkami światła. Ale tak nie mogło powstać prawdziwe światło, którego nic nie jest w stanie przyćmić.

  Dlatego Jezus podąża w głąb ludzkiego serca. W Ewangelii demaskuje cały mrok ludzkiego wnętrza, aby tam człowiek zmierzył się ciemnością i aby tam zaczęło wschodzić światło Ewangelii. Człowiek staje się światłością nie od zewnątrz, ale od wewnątrz – nie od przemiany uczynków, ale od przemiany serca, za którym podążają uczynki światła.

  W dzisiejszej Ewangelii zaprasza więc każdego z nas abyśmy weszli w głąb serca i tam potrafili radykalnie nazwać po imieniu światło i ciemność, które są w nas. Tylko jeśli nasza mowa będzie „tak, tak” dla Boga i „nie, nie” dla demona, wówczas z wnętrza zacznie wypływać światłość, która ogarnie całe życie człowieka. W ten sposób sprawiedliwość chrześcijan będzie większa niż faryzeuszów, bo będzie autentyczna. Miejmy odwagę być radykalni w podążaniu za Słowem Pana i demaskowaniu ciemności naszego serca.

  Posted by ks. Sławek @ 00:01

Comments are closed.