Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • W ostatnią niedzielę przed Wielkim Postem Jezus kontynuuje swoją opowieść o Ojcu. Tym razem odkrywa Jego oblicze pełne troskliwej obecności. W całej Ewangelii kilkakrotnie powtarza się jak refren zachętę do tego, aby nie brać wszystkiego na swoje barki.

  Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. (Mt 6,31-32)

  Troska o siebie, o której mówi Jezus rodzi się z zagubienia i zatraty poczucia obecności Ojca. Im bardziej człowiek traci więź z troskliwym Ojcem tym więcej bierze na siebie, i tym większe zaczynają go przytłaczać troski. Stan tej jeszcze pogarsza pokusa demona, który człowiekowi podpowiada, że to właśnie Bóg o nim zapomniał, że to Bóg zostawił go samego z jego troskami. I tak człowiek wchodzi w błędne koło: zapominając o Bogu, właśnie Boga oskarża że zapomniał o nim…

  Właśnie dlatego Jezus na takie przekonanie człowieka odpowiada: Ojciec wie, że potrzebujecie! Ojciec o was pamięta, jak mówi Izajasz w pierwszym czytaniu. Bóg pamięta i nie zapomniał! W całej Ewangelii Jezus odwołuje się do obrazu świata i pokazuje, że w tym świecie wszystko funkcjonuje. Kwiaty, ptaki, w ubiegłym tygodniu mówił o wschodzącym i zachodzącym słońcu. Wola Boga jest dać życie i skoro daje je każdemu, to nie odmówi również człowiekowi, który powierzy się w Jego ręce.

  Jezus nie tylko odsłania to prawdziwe oblicze Ojca, ale idzie jeszcze dalej. Wiedząc, że człowiek skłonny jest do zapominania o Bogu, do „zakręcania się” wokół samego siebie, zostawił nam pamiątkę swojej obecności. W Eucharystii powiedział to czyńcie na moją pamiątkę. Czynimy to, celebrujemy Eucharystię, abyśmy mieli dowód że Bóg pamięta, i żebyśmy wspominając Jego dzieło zbawienia, sami pamiętali. Tylko zjednoczenie z Tym, który pamięta pozwala powierzyć się w Jego ręce i nie troszczyć się zbytnio o to, co i tak nie jest w mocy człowieka.

  Posted by ks. Sławek @ 23:13

Comments are closed.