Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Pierwsza niedziela Wielkiego Postu wraz z Jezusem zaprasza nas do wyjścia na pustynię, aby zmierzyć się z demonem, który nieustannie kusi człowieka. Całe to wydarzenie nie było przypadkową sytuacją, ale celowym działaniem Ducha Świętego. Św. Mateusz zapisał:

  Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła (Mt 4,1)

  Miejsce pustyni u początku Wielkiego Postu ma duże znaczenie. Po grzechu pierworodnym, o którym mówi pierwsze czytanie człowiek został wypędzony z raju i znalazł się na pustkowiu, właśnie na pustyni. Pustynie to miejsce, w którym nie ma i nie może być życia. Miejsce bez wody, bez roślinności. Na pustyni człowieka może jedynie walczyć o przetrwanie zmagając się, aby znaleźć drogę powrotu do ogrodu życia.

  Cała perfidność demona polega na tym, że wmówił człowiekowi fałsz, że na pustyni można znaleźć życie, i to nie życie byle jakie! Każdego dnia ukrywa przed nami prawdę o pustyni i wmawia nam, że na przemijalnych piaskach doczesności można wybudować trwałe szczęście. Człowiek bardziej czy mniej zwiedziony, próbuje budować, szukać wody życia, urządzić się w tym życiu, ale wystarczy moment, aby okazało się, że wszystko pada w gruzach.

  Dlatego Jezus wyszedł na pustynię, aby odeprzeć ten fałsz demona i otworzyć na nowo drogę powrotu do ogrodu życia. On, jak każdy z nas był kuszony, aby na pustyni napełnić swój brzuch, zdobyć dla siebie władzę i bogactwo. Był kuszony aby „ustawić się” i wybudować sobie wygodny dom, który byłby jednak domem na piasku. On jednak odparł pokusę demona, na jego pociągającą propozycję odpowiedział: ‘Idź, precz szatanie!”. On zwyciężył pokusę natychmiastowego sukcesu i wygody życia, podjął trud surowości życia i zmagania, aby potem mógł wejść do prawdziwego ogrodu życia, życia wiecznego.

  U początku Wielkiego Postu zaprasza nas, abyśmy wraz z Nim weszli w prawdę naszego życia. Zachęca nas, abyśmy wraz z Nim karmiąc się każdym Słowem, które pochodzi z ust Pana, mogli coraz bardziej odkrywać, że poza Bogiem nie ma życia, a tylko ruchome piaski ludzkich, złudnych nadziei. Spróbujmy w czasie tego Wielkiego Postu podjąć zmaganie, aby postem, modlitwą i jałmużną, odeprzeć demoniczny fałsz i odkryć prawdę życia, które za czterdzieści dni wytryśnie dla nas w Noc Zmartwychwstania.

  Posted by ks. Sławek @ 22:49

1 Comment to I Niedziela Wielkiego Postu – Prawda pustyni

 • Dziekuję za mocne słowa na początku Wielkiego Postu. Ale prawdziwe, dające dużo do myślenia.

  PS Mam już książkę. Pozdrawiamy serdecznie. Ala i Krystian