Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Zacznijmy od przedstawienia naszego bohatera, Mojżesza. Już w jego imieniu ukryty jest początek, który nadał kształt jego życiu, ukryte jest także pewne podobieństwo do każdego z nas. Chłopczyk urodził się, kiedy w Egipcie faraon nakazał zabijać wszystkich noworodków płci męskiej. Rodzice, chcąc uchronić swojego syna przygotowali dla niego skrzynię w której ukryli go w rzece. Tam został znaleziony przez córkę faraona, która postanowiła przyjąć go jako własnego syna. Oddała go jednak pierwsze na wykarmienie jego prawdziwej matce. Następnie

  gdy chłopiec podrósł, zaprowadziła go do córki faraona, i był dla niej jak syn. Dała mu imię Mojżesz mówiąc: „Bo wydobyłam go z wody” (Wj 2,10).

  Tymi słowami, zapisanymi w Księdze Wyjścia, kończy się pierwszy etap życia chłopca, a zarazem rozpoczyna się nowy. Są to słowa przełomu. Chłopiec, który narodził się w klimacie zagrożenia, który według egipskiego prawa powinien zostać zabity przy narodzeniu, przeżył. Był więc dzieckiem ocalonym; dzieckiem, które otrzymało szansę dla jego rówieśników nieosiągalną; dzieckiem, któremu darowano życie.

  To wydarzenie z pierwszych miesięcy po narodzeniu chłopca nieustannie przypominało mu jego imię. Tekst biblijny mówi, że córka faraona nazwała go Mojżesz właśnie dlatego, że imię to po hebrajsku oznaczało wyciągnięty z wody. Ilekroć więc ktoś zwracał się do niego po imieniu, musiała w jego pamięci powracać ta historia jego ocalenia. W tej historii Mojżesz odkrywał swoją tożsamość – był synem Izraela, potomkiem Jakuba i Abrahama, którym Bóg złożył obietnice życia i błogosławieństwa. Choć nie żył wśród swoich, choć żył na dworze faraona, żył według ich zwyczajów, wiedział, że jest kimś innym niż Egipcjanie: wiedział że jestt ocalonym, wyciągniętym z wody, Mojżeszem.

  Jeśli wejdziemy głębiej w tożsamość Mojżesza, odkryjemy, że w jakiś sposób odbijamy jego rysy! Przecież to my, chrześcijanie jesteśmy prawdziwymi wyciągniętymi z wody! To właśnie chrzest sprawił, że możemy mówić o sobie chrześcijanin, czyli ocalony przez wodę. To chrzest włączył nas w Lud Wybrany, Lud obietnicy. I chociaż stanowimy jego część to często żyjemy przesiąknięci zwyczajami pogańskiego świata, niczym Mojżesz na dworze faraona.

  Historia Mojżesza u jego początku przypomina historię każdego z nas: wybrany, ocalony przez wodę,  naznaczony czymś szczególnym, noszący w sobie tajemnicę. Z drugiej strony żyjący w świecie pełnym pogańskiej mentalności, niczym na dworze faraona, żyjący jak wszyscy inni, tak jakby nie było żadnej różnicy między wyciągniętym z wody  a tym, który nie został ochrzczony. W historii Mojżesza będziemy chcieli jednak odkrywać że różnica jest, i to istotna, bo to różnica tożsamości i misji. O tym jednak już w kolejnych wpisach.

  Posted by ks. Sławek @ 22:18

Comments are closed.