Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Kolejna niedziela przygotowująca nas do świętowania Wielkiej Nocy wprowadza nas w świat ciemności i światła. Jezus jest tym, który określa siebie jako światłość świata. On przyszedł, na ziemię, aby ludzie żyjący w mroku, zamknięci w horyzoncie doczesności zobaczyli że życie sięga dalej. W Ewangelii Jezus jako światłość sprawia że człowiek niewidomy zaczyna widzieć. Dokonując tego cudu

  splunął na ziemię, uczynił błoto ze śliny i nałożył je na oczy niewidomego,i rzekł do niego: Idź, obmyj się w sadzawce Siloam – co się tłumaczy: Posłany. On więc odszedł, obmył się i wrócił widząc (J 9,6-7).

  To co Jezus uczynił może razić. Przecież błoto ze śliny na oczach to nie jest nic przyjemnego. Ale paradoksalnie, to właśnie o całą obrzydliwość tego gestu chodzi. Do ślepoty można się przyzwyczaić, można z nią żyć, można czuć się wygodnie i nie myśleć o tym, że jest lepszy świat, pełen światła i nadziei, w którym świeci Światłość świata. Dlatego konieczne jest, aby wyprowadzić człowieka z tego „przyzwyczajenia”, z tej ludzkiej „wygody” i niechęci do zmian. Właśnie błoto na oczach niewidomego sprawiło, że został wyprowadzony z tej °od zawsze° przeżywanej sytuacji, do której przywykł.

  Jezus nie tylko kładzie błoto na jego oczy, ale mówi mu: idź, obmyj się w sadzawce zwanej Posłany. Ta sadzawka i jej nazwa to drugi oprócz ślepoty wielki symbol. Sam Jezus jest przecież posłany przez Ojca!  Jest to więc wezwanie, aby z tym błotem na oczach pójść do samego Jezusa, aby w Nim się zanurzyć, aby w Nim szukać obmycia. Tylko On obmywa błoto i sprawia że człowiek zaczyna widzieć więcej, zaczyna poznawać Boga, który go ratuje z zamknięcia w jego ciasnych horyzontach, daje nową nadzieję sięgającą dalej niż to co ziemskie.

  Błoto na oczy, które wyprowadza nas z naszego dobrze, po ludzku, urządzonego świata jest konieczne. Nieraz to co burzy nasz spokój, sprawia w nas kryzys, burzy nasze plany, Bóg wykorzystuje jako impuls, aby wysłać nas do Posłanego. Wówczas, kiedy coś nie idzie po naszej myśli łatwiej zdać sobie sprawę, że potrzebujemy udać się do Jezusa, aby przejrzeć na nowo, aby odkryć że to co po ludzku jest bez sensu, w Nim otrzymuje sens. W Noc Paschalną wszyscy udamy się do sadzawki Siloam, którą będzie źródło chrzcielne. Już teraz jednak warto zdawać sobie sprawę, ze wszelka błotna niewygoda jest prowokacją Boga, aby udać się do Jezusa, który jest światłością świata.

   

  Posted by ks. Sławek @ 23:35

Comments are closed.