Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Wyjście Mojżesza z Egiptu, jego wyzwolenie się spod dyktatury faraona były zapowiedzią tego, co dokonało się w Jezusie. To On jest tym, który zwyciężył świat, pokonał faraona-diabła i został wyzwolony ze zniewalającego lęku o siebie. Ta droga wychodzenia z niewoli wraz z Chrystusem, to droga chrześcijanina, która swój punkt kulminacyjny ma w przezywanym kilka dni temu Triduum Paschalnym. To jednak nie jest koniec. To dopiero początek!

  Wróćmy jeszcze raz do historii Mojżesza. Po tym jak przegrał dworskie życie w Egipcie, doświadczył wolności i spotkał Boga Izraela, usłyszał słowa, które nie pozwoliły mu spocząć. Z gorejącego krzewu do Mojżesza odezwał się głos:

  Pan mówił: Dosyć napatrzyłem się na udrękę ludu mego w Egipcie i nasłuchałem się narzekań jego na ciemiężców, znam więc jego uciemiężenie. Zstąpiłem, aby go wyrwać z ręki Egiptu i wyprowadzić z tej ziemi do ziemi żyznej i przestronnej, do ziemi, która opływa w mleko i miód, na miejsce Kananejczyka, Chetyty, Amoryty, Peryzzyty, Chiwwity i Jebusyty. Teraz oto doszło wołanie Izraelitów do Mnie, bo też naocznie przekonałem się o cierpieniach, jakie im zadają Egipcjanie. Idź przeto teraz, oto posyłam cię do faraona, i wyprowadź mój lud, Izraelitów, z Egiptu (Wj 3,7-10).

  Spotkanie Mojżesza z Bogiem nie było tylko objawieniem się Wiecznego. Nie było ono darem dla samego Mojżesza. Z tym spotkaniem wiązała się misja. Bóg, który zapragnął wyzwolić swój lud z niewoli faraona objawił się człowiekowi, który już doświadczył wolności. Objawił się temu, który poczuł jej smak, który odkrył życie, o którym jego ziomkom w Egipcie nawet się nie śniło. To właśnie jemu Bóg objawił swój plan wyzwolenia i wprowadzenia ludu do ziemi obiecanej, a potem dodał słowa, które są decydujące: idź przeto teraz, oto posyłam cię do faraona.

  Słowa te są kluczem do zrozumienia misji Mojżesza oraz każdego chrześcijanina. Mojżesz, człowiek, który doświadczył wolności i życia bez faraona nie został wezwany do tego, aby uchodzić stamtąd i uciekać jak najdalej ratując się przed egipskim tyranem. Wręcz przeciwnie! Kierunek jego misji był całkowicie odwrotny. Miał wrócić do Egiptu, wrócić do faraona! Miał wrócić do swoich, aby wyprowadzić ich na wolność, której sam doświadczył i którą poznał. Gdyby nie smak wolności, którą zdobył wyrzekając się egipskich luksusów, mógłby być tylko teoretykiem wyzwolenia. Poprzez własne doświadczenie straty, cierpienia, poznania innego życia i objawienie Boga, mógł wracać jako świadek. Tylko w ten sposób mógł stać się wiarygodnym wyzwolicielem, który wie skąd i dokąd chce wyprowadzić lud.

  Misja Mojżesza również odnajduje swoje dopełnienie w Chrystusie. On, umarł i opuścił ten niewolę tego świata, ale jako zmartwychwstały powrócił i powraca, aby nas pociągnąć do życia, które stało się Jego udziałem. Każde Święta Wielkanocne są szczególnym momentem, kiedy możemy coraz głąbiej wchodzić w nowe życie Chrystusa, ale nie tylko dla siebie. To my, chrześcijanie, smakując nowego życia i wolności jesteśmy wezwani, aby nie zatrzymywać tego daru dla siebie. Każdego dnia musimy wracać do tych, którzy żyją w niewoli własnych ambicji, ziemskich nadziei, nierealnych oczekiwań oraz materialnych, złudnych pragnień. To do nich musimy powracać każdego dnia, aby wzywać ich ku wolności, ku życiu.

  Taka misja chrześcijan jest możliwa do spełnienia tylko wówczas, kiedy człowiek sam doświadczy w życiu tego wszystkiego, co było treścią życia Mojżesza, tego co wypełniło się w Chrystusie i czeka na wypełnienie się w naszym życiu. Wzgardzić Egiptem, pójść pod prąd temu światu, doświadczyć obecności Boga i Jego wolności, to początek. Potem przychodzi misja: wyprowadzić pogrążonych w niewoli tego świata ku prawdziwej wolności dzieci Bożych! Wyprowadzić z niewoli ku wolności, z ciemności do światła, ze smutku do radości, z rozpaczy ku nadziei. Ta misja kosztuje własne życie, ale radość wyzwolonych jest tego warta. Podejmij także ty tą misję!

  Posted by ks. Sławek @ 16:38

Comments are closed.