Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • W najbliższą niedzielę Jezus ponownie otwiera swoje serce i czyni nas słuchaczami swojej mowy do uczniów. Cała Jego mowa jest powodowana jednym pragnieniem – objawić prawdę o Ojcu. Tym razem Jezus rzuca światło na tego, którego pośle, Ducha Świętego. Mówi On:

  Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze – Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna (J 14,16-17).

  Posłany od Ojca i Syna Pocieszyciel to Duch Święty. To również Ten, którego Jezus nazywa Duchem Prawdy. W tym Imieniu zawarta jest Jego misja: ogłosić światu i przekonać świat o prawdzie. Nie chodzi tutaj o prawdę, jakąkolwiek, o twierdzenia i teorie, które nie są fałszywe; nie chodzi o pojęcia, o wiedzę. Taka prawda bez relacji, bez respektowania wartości osoby jest jak sztylet, który zabija. W imię takiej prawdy, bez miłości, dzisiaj niszczy się ludzi. A że świat nie zna innej prawdy jak ta bezosobowa, która rani i niszczy, boi się i nie chce jej przyjąć.

  Duch Prawdy, którego pośle Jezus to całkowita zmiana perspektywy. To Duch Prawdy pisanej przez duże P. To Duch Prawdy, która jest Osobą, która ma oblicze i kocha. Nie jest to prawda, która niszczy i zabija, ale Prawda, która zbawia i ocala. Duch Prawdy, którego pośle Ojciec pragnie przekonać człowieka o tym, że jest dzieckiem. W dalszej części mowy Jezus mówi do uczniów, że nie zostawi ich sierotami, a w liście do Rzymian Apostoł napisze, że to Duch pozwala nam do Boga zwracać się „Abba, Ojcze”. Duch, którego posyła Jezus to Duch, który sprawia, że człowiek odkrywa to kim jest naprawdę: jest dzieckiem Ojca.

  Świat, który nie potrafi przyjąć Ducha Prawdy żyje w lęku, niepokoju. To świat, który nie odkrywa prawdy o Ojcu i żyje, jakby był światem osieroconym, opuszczonym, zdanym na siebie: w takim świecie pozostaje tylko krzyk rozpaczy, smutek, doświadczenie pustki i bunt przeciw Temu, który wydaje się jakby opuścił swoje stworzenie. Bunt przeciw Bogu dzisiejszego świata jest niemym krzykiem rozpaczy i bólu. To ból świata, który nie chce przyjąć Ducha Prawdy.

  Jezus zapowiada jednak posłanie Ducha Prawdy, a każda Liturgia jest wylaniem Ducha Świętego: Spraw, abyśmy posileni Ciałem i Krwią Twojego Syna i napełnieni Twoim Duchem… Prawda o dziecięctwie Bożym, odkryta umysłem może zostać przyjęta i przeżyta sercem, tylko wówczas, kiedy przyjmiemy Ducha Prawdy, kiedy zostaniemy Nim napełnieni. W oczekiwaniu na Pięćdziesiątnicę już teraz, podczas liturgii wołajmy, aby przekonywał nas o Prawdzie, aby objawiał nam oblicze Prawdy: oblicze Syna i Ojca.

  Posted by ks. Sławek @ 18:24

Comments are closed.