Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
  • To że jesteśmy ludźmi, to oczywiste. Bycie człowiekiem zdaje się tak oczywiste, że nawet nie zastanawiamy się nad tym, co to znaczy. To jednak, co kiedyś było oczywiste, w świecie współczesnym wcale już takie nie jest. Pytania: kto to jest człowiek? jaki jest? w jaki sposób może się on realizować? To pytania, na które odpowiedź nie zawsze jest oczywista. Chciałbym więc przez te nieco spokojniejsze, letnie miesiące spróbować odbyć wędrówkę do wnętrza człowieka aby pomóc każdemu z nas znaleźć odpowiedź na pytanie o własne człowieczeństwo.

    Tym razem szlak, który obierzemy będzie nieco inny niż zazwyczaj. Okazją do takiej zmiany jest niedawna kanonizacja Jana Pawła II. Wszyscy wiemy, że był papieżem, ale wcześniej, przed wyborem na Stolicę Piotrową był także filozofem. Zainspirowany Jego myślą filozoficzną spróbuję podążać Jego szklakiem. Z jednej strony będzie to okazja, aby w świetle rozumu i własnego doświadczenia odnaleźć siebie. Z drugiej strony, taki szlak pomoże przybliżyć nieco czytelnikom myśl tego wielkiego człowieka.

    W kolejnych wpisach będę chciał – tak jak Karol Wojtyła – podążać za doświadczeniem. To doświadczenie samego siebie będę próbował przybliżać i opisywać, abyśmy mogli je lepiej zrozumieć. Podążmy więc szlakiem odkrywania tego, co kryje się w naszym wnętrzu, ludzkich cech i zdolności, zatrzymamy się nad tym co znaczy wolność, która właściwa jest człowiekowi, przemierzymy przestrzenie prawdy, aby u końca dotrzeć do tego, co najbardziej wzniosłe: realizacji człowieka w miłości.

    Wiele lat temu młody Wojtyła napisał, że miłość najbardziej pozwala zrealizować się człowiekowi. W miłości i dzięki miłości człowiek w pełni odkrywa i spełnia siebie. To stwierdzenie zaciekawiło mnie, zrodziło pytanie: dlaczego tak jest? Odkrytą odpowiedzią spróbuję podzielić się z wami w kolejnych wpisach. Po tygodniowej przerwie spowodowanej intensywną sesją, wracam więc dzisiaj do pisania i zapraszam na wędrówkę w głąb siebie, w poszukiwaniu odpowiedzi na to: „kim jestem?”

    Posted by ks. Sławek @ 15:36

Comments are closed.