Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
 • Uroczystość Bożego Ciała koncentruje naszą uwagę na obecności Jezusa, który został z nami pod postacią chleba i wina. Obecny w swoim Ciele i swojej Krwi pragnie być źródłem życia człowieka. W Ewangelii czytanej tego dnia podczas Eucharystii, On sam mówi o sobie:

  Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje Ciało za życie świata (J 6,51)

  Chleb, który Jezus przyjął i ustanowił znakiem swojej obecności jest jednym z podstawowych pokarmów. Głównym jego zadaniem, tak jak każdego pokarmu, jest to, aby odżywiał, aby podtrzymywał życie, dawał siłę potrzebną do tego, aby ciało mogło normalnie funkcjonować. Choć niewątpliwie jest to konieczne, to nie jest wystarczające. Życie człowieka jest czymś większym niż tylko jego  cielesny wymiar. Oprócz ciała człowiek posiada uczucia, rozum, świadomość… Kiedy brakuje tych elementów, kiedy brak miłości, brak poczucia sensu, brak nadziei, nawet jeśli ciało jest odżywione, życie nie jest pełne.

  Jezus mówi jednak o nowym życiu, które trwa na wieki, które się nie wyczerpuje. Takie życie jest możliwe dla tego, kto spożywa nowy chleb, w tej samej Ewangelii powie o prawdziwym chlebie. Ten nowy, prawdziwy chleb, który daje nowe życie to On sam. Jezus mówi jednak o pewnym szczególe, na który warto zwrócić uwagę. Jego ciało, Jego obecność ma szczególną cechę: ten chleb to Jego Ciało za życie świata. Ciało wydane nie oznacza zwyczajnej obecności, zastygniętej bez ruchu i życia. Ciało wydane oznacza obecność Jezusa w momencie, w którym wyzwoliła się w Nim największa moc miłości, to Ciało wydające się, kochające aż do końca.

  Jezus mówiąc o nowym chlebie, którym jest Jego Ciało wydane, zwraca uwagę na ten element: życie wieczne nie rodzi się z pełnego żołądka, ale nasycenia miłością. Spożywane Ciało Pana, wydanego za nas, ciała ofiarowanego, pełnego miłości daje życie wieczne. Życie prawdziwie ludzkie to życie w relacjach miłości. SPożywając Ciało wydane, jednoczymy się z Bogiem, który ofiaruje się nam w akcie swojej miłości. Tak syci On wszelkie ludzkie braki i kompleksy, buduje z człowiekiem relacje i daje pełnię życia.

  Nic nie daje człowiekowi lepszego fundamentu życia jak pamięć o tym, że ktoś wydał siebie samego na niego. Nie ma nic bardziej leczącego człowieka jak świadomość, że ktoś ukochał mnie za cenę swojego życia. Właśnie pamiątka tego aktu Chrystusowej miłości jest nam ofiarowana podczas Eucharystii. Otwierajmy się więc na prawdziwy dar życia, spożywajmy miłość, abyśmy żyli i ożywiali tych, których życie ogranicza się do zaspokojenia potrzeb ciała i spożywania normalnego chleba.

  Posted by ks. Sławek @ 23:04

Comments are closed.