Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
 • Dziś powoli rozpoczynamy pierwszy etap naszej wędrówki ku odkrywaniu istoty człowieka. Zaczniemy od tego, co pierwotne, co być może oczywiste, ale konieczne do tego, aby o tym wspomnieć, zanim pójdziemy dalej. Tym elementem jest pierwsze doświadczenie samego siebie. Człowiek jest jedyną istotą, która może o sobie powiedzieć ja. Doświadczenie samego siebie, doświadczenie własnego ja inaczej nazywa się świadomością. Człowiek jest świadomy samego siebie.

  Co kryje się w tym doświadczeniu ja? Co człowiek odczytuje w swojej świadomości? Przede wszystkim, może o sobie powiedzieć ja jestem, istnieję, żyję. To jest to najbardziej podstawowa wiedza, którą człowiek ma o sobie samym. Jednak za tym prostym stwierdzeniem ja jestem kryje się całe bogactwo, które powoli będziemy odkrywać. To stwierdzenie ja jestem jest jakby bramą do całego, bogatego świata, istnienia którego może nawet nie przeczuwaliśmy. Cóż to za świat?

  Wchodząc w ten nowy świat samego siebie, zatrzymując się nad dym, co kryje się pod stwierdzeniem ja, zaczynamy odkrywać, wszystko co łączy się z zaimkiem moje. Ja i moje ciało, moje uczucia, moje doznania, moje decyzje… Wszystko to staje się dostępne człowiekowi, kiedy na chwilę zatrzyma się i pozwoli aby jego świadomość wprowadziła go w tej świat.

  Świat ten na początku wydaje się niezrozumiały, wręcz dziki, niczym puszcza, może mroczny. Nieraz lękamy się tego świata, zamykamy wrota własnej świadomości i wolimy nie znać siebie. Ważne jednak, aby uświadomoić soebie, że ten świat wewnętrzny, dany w doświadczeniu własnego ja jest jedyny i niepowtarzalny. Tylko ja sam mam do niego klucze, ja i nikt inny nie może go poznać tak jak ja. To właśnie oznacza, że jesteśmy osobami: osobno, każdy ze swoim bogatym wewnętrznym światem, który może poznać w swojej świadomości, w doświadczeniu własnego ja.

  W przyszłym tygodniu zrobimy krok, w kierunku tego, co objawia nam własna świadomość, krok w kierunku tego, czego doświadczamy w nas.

  Posted by ks. Sławek @ 13:52

Comments are closed.