Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Tydzień temu zatrzymaliśmy się u progu tego bogatego świata, jakim jest człowiek. Progiem tym, który pozwala nam wejść w ten wewnętrzny świat człowieka jest doświadczenie własnego ja. To doświadczenie, które nazywamy też świadomością samego siebie jest czymś podstawowym i właściwym tylko dla człowieka. Tylko osoba ludzka może powiedzieć o sobie ja i tylko ona ma świadomość siebie samej. Dziś spróbujemy zrobić kolejny krok i zobaczyć jakie treści niesie w sobie doświadczenie samego siebie.

  Pierwsza cecha człowieka, którą odczytujemy w świadomości to fakt, że osoba jest dynamiczna. Jest to stwierdzenie kluczowe. Dynamizm oznacza zmianę, rozwój, ruch. Człowiek nie jest nieruchomą skałą, ale istotą w ruchu, istotą żywą. Wewnątrz człowieka istnieje nieustanny ruch i nieustanna zmiana, rozwój. Niektóre z tych dynamizmów są świadome, inne nie. Potrafimy sobie uświadomić to że myślimy, czujemy, możemy doświadczyć jak bije nasze serce, czujemy nieraz ból, głód, nasycenie. Są w nas również dynamizmy, których sobie nie uświadamiamy, takie jak przemiany metaboliczne, obieg krwi, rosną też nasze włosy, paznokcie itp… W człowieku toczy się życie.

  Te wszystkie dynamizmy możemy podzielić jednak na dwie zasadnicze grupy. Pierwsza to ta, kiedy coś się w człowieku dzieje. Druga, kiedy to człowiek sam działa. Dziś zatrzymamy się nad tą pierwszą. Kiedy mówimy coś się w człowieku dzieje mamy na myśli: głód, senność, zmęczenie, ból itp. Cechą wspólną tych dynamizmów jest to, że nie zależą one od człowieka. To nie człowiek działa, ale coś się w nim dzieje. Człowiek doświadcza, że nie tyle jest sprawą, co raczej tym, który doznaje bólu, głodu, senności, zmęczenia itp…

  Doświadczając tego wszystkiego, człowiek odkrywa że nie jest autorem tych działań. One same dzieją się w człowieku, niezależnie od jego woli. Wobec tych wszystkich dynamizmów człowiek może działać tylko pośrednio, może zażyć tabletkę, położyć się spać, zjeść coś, ale nie może powiedzieć: nie chcę być głodny, nie chcę być śpiący, nie chcę, aby mnie bolało. Te wszystkie dynamizmy, które określamy jako coś się w człowieku dzieje nie zależą wprost od człowieka. Są one zdeterminowane przez naturę, instynkty i nie objawiają jeszcze w pełni tego, kim jest człowiek. Pokazują one raczej tą część człowieka, którą dzieli on ze wszystkimi innymi istotami żyjącymi.

  Człowiek jednak to ktoś więcej niż tylko to co się w nim dzieje. Człowiek, jako jedyna istota może powiedzieć nie tylko coś się we mnie dzieje, ale może powiedzieć ja działam. Tym drugim dynamizmem zajmiemy się za tydzień.

  Posted by ks. Sławek @ 13:35

Comments are closed.