Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Człowiek, jako istota żywa jest dynamiczna. Oznacza to, że nie tylko jest, ale także nieustannie staje się. Tydzień temu zarysowałem pierwszą grupę dynamizmów, które człowiek może odkryć w sobie. To dynamizmy, które wspólnie można ująć poprzez formułę coś się w człowieku dzieje. Dziś pójdziemy dalej i przyjrzymy się drugiej grupie dynamizmu człowieka, która nie da się sprowadzić do tej pierwszej. Ta druga zawiera się w stwierdzeniu ja działam. To właśnie w tym stwierdzeniu zawiera się to, co najbardziej ludzkie w osobie.

  Już pierwsze doświadczenie i chwila refleksji łatwo pozwala nam odróżnić te dwa dynamizmy. O ile w pierwszej grupie człowiek nie czuje się sprawcą tego, co się w nim dzieje, o tyle kiedy on działa odkrywa siebie jako autora własnych czynów. Trzeba zaznaczyć, że kiedy mówimy o czynie, nie mam na myśli jedynie tego co ujawnia się na zewnątrz jako działanie wewnętrzne. Także wewnętrzne decyzje, wybory są już czynami człowieka, bo w nich człowiek doświadcza że to on jest ich autorem. To on podejmuje decyzje, to on dokonuje wyborów, nawet jeśli te decyzje i wybory nigdy nie zostaną ujawnione.

  To przeżycie siebie jako autora wyraża się w różny sposób: po pierwsze człowiek doświadcza pewnego napięcia, obawy wiedząc, że to co zrobi będzie jego czynem – nie będzie to tylko coś, co się w nim dokonało bez jego zgody. W konsekwencji rodzi się poczucie odpowiedzialności za czyn, później satysfakcja lub poczucie winy. Te i wiele innych przeżyć pojawiają się dlatego, że człowiek przeżywa siebie jako autora swojego czynu.

  Idąc dalej, kiedy ja działam wówczas w czynie wyrażam siebie. Tutaj biegnie całkowita różnica między dynamizmem ja działam a tym, kiedy coś się we mnie dzieje. Kiedy coś się w człowieku dzieje, on jest tylko przedmiotem działania, nie przeżywa siebie jako sprawcy. Tylko wówczas kiedy działa, pokazuje siebie. To co robi, w jakiś sposób pokazuje to kim jest. Szlachetne decyzje i wybory pokazują szlachetność człowieka, ale czyn może także odkrywać ciemną stronę osoby ludzkiej.

  Człowiek jest więc istotą, w której żyją niejako dwa światy: ten który dzieje się i ten, w którym sam człowiek działa. Za tydzień spróbujemy nieco wejść w to krótkie stwierdzenie ja działam, aby poprzez działanie odkrywać autora czynu.

  Posted by ks. Sławek @ 15:48

Comments are closed.