Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Wędrując ścieżkami wiary, prowadzeni Słowem niedzielnej Ewangelii, wraz z uczniami stajemy się świadkami dialogu Jezusa z Piotrem. Dialog ten kończy się objawieniem tożsamości Piotra i obietnicą daną mu dla całego Kościoła. Po tym jak Piotr wyznał w Jezusie Syna Bożego, usłyszał:

  Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr – Opoka i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. (Mt 16,18)

  Obietnica ta dana Piotrowi znajduje swoje zrozumienie w świetle całego dialogu, który odbył się w Cezarei Filipowej. Zanim bowiem Jezus objawił Piotrowi Jego tożsamość i misję, pierwsze usłyszał od Piotra wyznanie: „Ty jesteś Mesjaszem, Synem Boga żywego”. W dialogu tym spotykają się więc dwa wyznania: „Ty jesteś (Chrystusem)”, spotyka się z „Ty jesteś (Skałą)”. W ten sposób odnajdujemy fundament i najgłębszą istotę tej skały, która ma być Piotr.

  Skała Piotrowa zbudowana jest nie na doskonałości ludzkiej, ale na wierze w Syna Bożego. Ilekroć Piotr trwa w wierze i powierza się Jezusowi, tylekroć jest on skałą, której moce piekielne nie są w stanie pokonać. Jednak kiedy zapomina o Panu, staje się kamykiem, prochem miotanym obawami o samego siebie. Piotr jest wiec skałą tylko trzymając się kurczowo Pana i nie szukając niczego poza Jego wolą. W ten sposób władza kluczy, którą otrzymuje nie jest przywilejem rządzenia, ale posługą wobec Boga i braci.

  Jeśli Skała, na której budowany jest Kościół jest możliwa do zrozumienia tylko na płaszczyźnie wiary, to tak samo Kościół musi być widziany w tym samym świetle. Kościół to wspólnota wiary, oparta na wyznaniu wiary w Chrystusa, Syna Bożego. Bez tego wyznania, bez relacji z Chrystusem byłby on jedynie instytucją. Tymczasem to w Kościele nieustannie trwa żywe wyznanie Piotra. Im bardziej wchodzimy w to wyznanie Piotra, im bardziej jesteśmy gotowi powtarzać Jezusowi: „Ty jesteś Mesjaszem, Synem Boga Żywego”, tym głębiej stajemy się członkami Kościoła.

  W ten sposób stajemy się częścią Skały, a nawet samą skałą. Wyznanie „Ty jesteś Mesjaszem”, zawsze ma swoją relację zwrotną. Ono sprawia, że człowiek, mocą wiary, może usłyszeć tak jak Piotr: „Ty jesteś skałą”. Solidność skały nie rodzi się bowiem w człowieku z jego mocy, ale z daru wiary.

   

  Posted by ks. Sławek @ 21:51

Comments are closed.