Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Tydzień temu zakończyliśmy analizę tego wszystkiego, co ujawnia się, kiedy człowiek jest gotów podążać za własnym doświadczeniem, kiedy jest gotów zastanowić się i krok po kroku prześledzić to co kryje się w krótkim przeżyciu ja chcę, wybieram. Człowiek, zdolny w swej wolności wybierać, odkrywa siebie w świecie wartości. Wolność prawdziwa nie jest bowiem samowolą, ale dana jest po to, aby człowiek wybierał wartości – za nie jest też odpowiedzialny.

  Dziś wchodzimy w ten świat wartości, a w nim pierwsza i najważniejsza, to osoba. Intuicyjnie czujemy, że osoba jest kimś wartościowym. O człowieku nie mówimy coś ale ktoś. Ta wartość osoby nazywana jest godnością. Dziś dużo mówi się o godności osoby, krótko więc zatrzymajmy się nad tym. Nie wchodzimy tutaj w rozważania na płaszczyźnie teologicznej, ale czysto rozumowej – filozoficznej. W czym ujawnia się godność osoby ludzkiej?

  W jakiś sposób trzeba wrócić krótko do tego, co zostało napisane w poprzednich wpisach i podsumować to: godność osoby polega na tym, że jest ona jedyna i niepowtarzalna, jest panem samego siebie, sama sobie panuje i sama siebie posiada. W konsekwencji – osoba nie może być przedmiotem użycia przez jakąkolwiek inną osobę. Gdyby tak się stało, ten wewnętrzny, niepowtarzalny świat zostałby naruszony.. Każde posłużenie się osobą, użycie tego jedynego w swoim rodzaju świata jako przedmiotu dla własnej korzyści byłoby zaprzeczeniem prawdy o osobie. Stąd właśnie wynika godność i największa wartość osoby ludzkiej.

  Wolność jest więc dana człowiekowi po to, aby strzegł z odpowiedzialnością tego świata jakim jest osoba ludzka. W ten sposób wchodzimy na płaszczyznę miłości. Miłość nie jest bowiem niczym innym jak wybór troski i odpowiedzialności o osobę. Kiedy człowiek swoje ja chcę, wybieram zwraca ku osobie, wówczas rodzi się miłość, relacja osobowa.

  Zanim jednak pójdziemy dalej trzeba zwrócić uwagę, że pierwsza osoba, którą jest nam dana jako wartość to własne ja. Człowiek jest dany samemu sobie do odkrycia i kochania. Nie jest to jednak zamknięcie się w sobie pełne egoizmu. Odkrycie własnej wartości i przyjęcie jej jest warunkiem miłości. Tylko ten bowiem, kto odkryje wartość siebie jako osoby może potem w drugiej osobie odkryć wartość równie wspaniałą, godną czci  i szacunku, godną miłości.

  W swoich wyborach osoba pierwsza jest więc odpowiedzialna za siebie samą. Jej wybory muszą więc uwzględniać dobro własne: nie chodzi tutaj o pozorne dobro przyjemności czy wygodnictwa. Dobro, którego osoba musi strzec i rozwijać to prawda o niej samej. W każdym wyborze musi pytać siebie, czy ten wybór rozwija ją jako osobę, czy sprowadza ją do roli zwierzęcia? Każdy wybór, nawet dokonywany we własnym sercu, albo w ukryciu i samotności ma znaczenie. To w tych wyborach człowiek potwierdza siebie jako osobę, najwyższą wartość, albo odczłowiecza się kiedy podąża za wartościami fałszywymi.

  Tylko wybory, które uwzględniają prawdę o niej samej, wybory godne osoby pozwalają odkrywać coraz bardziej własną godność, a w ślad za tym godność drugiego człowieka. W ten sposób człowiek przełamuje granicę własnego ja i zaczyna wchodzić w relacje międzyosobowe. O tym rysie miłości napiszę za tydzień.

  Posted by ks. Sławek @ 23:03

Comments are closed.