Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Odkrywanie własnej tożsamości to chyba jedno z najważniejszych zdań, które stoją przed człowiekiem. Cóż bowiem człowiekowi po wszystkich zdobyczach i osiągnięciach, jeśli sam dla siebie nie znajdzie przekonującej odpowiedzi na pytanie kim jest. To zadanie jest jednak nie tylko jednym z najważniejszych, ale także jednym z najbardziej pasjonujących! Pasjonuje nie tylko samo poszukiwanie, namysł, ale także skutki, których człowiek doświadcza. Odkrywanie własnej tożsamości zawsze pozostawia ślad, zmienia człowieka, sprawia, że może on bardziej czuć się sobą.

  Odnaleziona odpowiedź na pytanie o własną tożsamość prowadzi jednak dalej. Jeśli człowiek odkrywa to kim jest, to równocześnie coraz wyraźniej zaczyna rysować się przed nim sposób życia jemu właściwy. To kim się jest w jakiś sposób określa to jak się zachowuje. Już w świecie zwierząt widać, że pies nie próbuje udawać kota, a słoń nie próbuje udawać wróbla. Każdy z nich – jeśli można tak powiedzieć – żyje według tego kim jest, czyli według własnej tożsamości. Gdyby próbował żyć inaczej, po prostu by się męczył. Spójny i szczęśliwy jest ten człowiek, kto odkrył własną tożsamość i nauczył się według niej żyć. Taki człowiek wie i czuje, że nie udaje, ale jest sobą zarówno w głębokim przeświadczeniu jak i w sposobie swojego życia.

  W świecie w którym żyjemy daje się jednak zauważyć kryzys tożsamości. Przede wszystkim rzadko kiedy stawia się pytanie o tożsamość. Ale kiedy brak pytania, a co za tym idzie, także odpowiedzi na nie, człowiek miotany jest prądami tego świat. Jest on niczym włóczęga, ktoś bezdomny, który jeszcze nie odkrył gdzie jest jego miejsce w życiu. Błąka się to tu, to tam, zmienia swoje plany na życie, nigdzie nie potrafi osiąść, bo nigdzie nie jest pewien, że to właśnie to miejsce. Nie potrafi on podjąć radykalnych, definitywnych decyzji, które by określiły jego życie. Zadanie odkrywania własnej tożsamości nie jest więc czymś mało znaczącym. Wręcz przeciwnie, to zadanie podstawowe każdego człowieka.

  Mówiąc o tożsamości, warto zaznaczyć, że można ją odkrywać na różnych poziomach: na poziomie tego co się posiada (jestem bogaty), na poziomie zawodowym (jestem informatykiem), na poziomie hobbistycznej (jestem kolekcjonerem) itp. To wszystko są jednak tylko tożsamości cząstkowe. Chcąc naprawdę głęboko określić siebie musimy dotknąć tego co podstawowe i niezbywalne. To tożsamość ludzka (jestem człowiekiem), chrześcijańska (jestem chrześcijaninem), a także kapłańska (jetem księdzem) bądź małżeńska (jestem mężem, żoną – wdową, wdowcem). Jak obiecałem, właśnie nad tożsamością małżeńską chciałbym się zatrzymać przez kolejne kilka tygodni.

  Mozaikę tożsamości małżeńskiej będziemy układać według konkretnego schematu – obrzędów sakramentu małżeństwa. Dla małżonków tam wszystko się zaczęło i tam,w sposób symboliczny, ich tożsamość została wyrażona. Gesty i słowa liturgii sakramentu małżeństwa mówią o tym kim są dla siebie, dla swoich dzieci, dla Kościoła i dla Boga ci dwoje, którzy pewnego zdecydowali się związać sakramentalnym węzłem. To właśnie od tego jedynego w ich życiu dnia stali się kimś nowym dla siebie, zaczęli mówić do siebie: mężu, żono. Ale sakrament ten cały czas trwa i to co w liturgii było w formie skondensowanej musi ogarnąć całe ich życie. Przez kolejne tygodnie będziemy wracać do tych obrzędów, znaków i symboli, które w dniu ślubu pewnie umknęły nowożeńcom, ale ciągle mają znaczenie. To one mówią małżonkom w jak wielkiej tajemnicy uczestniczą, kim są, jaka jest ich misja, do czego zostali wezwani. Sakrament małżeństwa przekracza bowiem czysto ludzkie horyzonty „bycia razem”. Chrześcijańscy małżonkowie uczestniczą całym swoim życiem w Wielkiej Tajemnicy. Ale o tym już w kolejnych wpisach.

  Posted by ks. Sławek @ 11:53

1 Comment to O tożsamości małżeńskiej (1) – Wprowadzenie