Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • W kolejnym sporze między Jezusem a faryzeuszami pojawia się pytanie o to, co najważniejsze. Pytanie jest istotne, nie tylko dla faryzeuszów, którzy mieli mnóstwo przykazań, wśród których sami mogli się gubić. Pytanie to jest ważne także dla nas, bo w świecie, który jest tak niesamowicie złożony i skomplikowany właściwa hierarchia wartości to podstawa. Na pytanie uczonego w Piśmie Jezus odpowiada:

  Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie (Mt 22,37-38)

  Ta bardzo treściwa, i wydawać by się mogło oczywista, odpowiedź Jezusa mówi bardzo wiele. Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, czym jest przykazanie. To pewne polecenie, zadanie do wykonania, ale także misja do spełnienia. Przykazanie w jakiś sposób nadaje kształt życiu, wskazuje drogę, którą należy podjąć. Bóg, który stworzył człowieka, daje przykazania, aby pokazać drogę właściwą dla swojego stworzenia. W przykazaniach ukryta jest więc nie tylko misja, ale także tożsamość. Można by powiedzieć, że Bóg daje przykazanie mówiąc: czyń to, bo do tego zostałeś stworzony, to jest prawda o tobie

  Odpowiadając na pytanie o najważniejsze przykazanie, Jezus mówi nie tylko o najważniejszym, ale także o pierwszym, Greckie przymiotnik protos pierwszy, pokazuje, że przykazanie, o którym Jezus mówi jest szczególne. Ono jest pierwsze ze wszystkich, czyli jest niczym fundament. Nie jest ono jednym z wielu. To pierwsze może być rozumiane na dwa sposoby: pierwsze, to znaczy dane człowiekowi od początku, w momencie stworzenia. Wówczas Pan Bóg stworzył człowieka po to, aby tworzył z Nim z relację miłości i to przykazanie miłowania Boga włożył w jego serce. Wówczas przykazanie to pokazywało by jaki jest sens naszego życia. Został on stworzony po to, aby kochał Boga tak jak sam został ukochany.

  Ale to pierwszeństwo przykazania miłości Boga może mieć także inne znaczenie. Ono, będąc pierwszym i pierwszą misja człowieka, w jakiś sposób pokazuje nam drogę wiary. Zdarza się bowiem, że człowiek próbuje zaczynać porządkować swoje życie od wielu innych rzeczy: jakieś rozprawianie się z przeszłością, naprawianie popełnionych błędów, aby potem wznieść się na wyższy poziom jakim jest miłość Boga. Tymczasem kierunek, który pokazuje Jezus jest inny. Pierwsze, a więc to, od którego należy rozpocząć, to miłowanie Boga. To jest pierwsze i najważniejsze. Tylko wówczas, kiedy to stanie się naprawdę pierwsze, Pan sam będzie porządkował i układał poranione nieraz życie, leczył relacje, wskrzeszał nowe możliwości na gruzach popełnionych błędów. Pierwsze jednak jest to miłowanie Boga. Bez tego fundamentu wszystko inne wcześniej, pomimo szczerych dobrych chęci, czy później stanie się jednym wielkim bałaganem.

  W świecie, w którym pojawia się wiele spraw i rzeczy, które pretendują do tego, aby dać im pierwsze miejsce, musimy doprawdy walczyć o to, aby nie zgubić tego, co ma być pierwsze i najważniejsze. Każdego dnia, od poranka aż do wieczora jesteśmy na polu walki, na którym wszystko próbuje wykraść nam to co pierwsze i najważniejsze z serca. Łudzi ono, że sami możemy o wiele więcej, że pierwsze i najważniejsze jest praca, pieniądz, drugi człowiek… Ostatecznie ciągle wówczas brak czasu. Tymczasem jak mawiał św. Augustyn, kiedy Bóg na pierwszym miejscu, wszystko jest na swoim miejscu. Wówczas wszystko się porządkuje, staje się klarowne i ustawione we właściwej hierarchii.

   

  Posted by ks. Sławek @ 21:00

2 komentarze to XXX Niedziela zwykła – Pierwsze i najważniejsze

 • Kiedy BOG na pierwszym miejscu,wszystko na swoim miejscu to takie proste i cudne, miec taka swiadomosc,ze kiedy Stworca bedzie na pierwszym miejscu, to wlasciwa kolejnosc priorytetow,ale co to znaczy w swiecie tak zwanym normalnym,w codziennych zmaganiach,w domu z zona ,dziecmi,w pracy.Na mszy w kosciele jest to proste, ale w codziennosci co to znaczy, mamy sie modlic przez caly czas,mamy chodzic w chmurach,CO TO ZNACZY W PRAKTYCE CODZIENNEJ ZWYCZAJNOSCI: BOG NA PIERWSZYM MIEJSCU?

  • Najprostszy test tego, co jest na pierwszym miejscu, to zwrócenie uwagi na to, od czego zaczynamy dzień i na czym go kończymy. Jeśli po przebudzeniu się rozpoczynam od telewizji, prasy, sprawdzenia poczty czy fb, to ewidentnie Bóg nie jest na pierwszym miejscu. Podobnie wieczorem, jeśli robimy setki rzeczy, które w efekcie są mało użyteczne, a potem zmęczeni robimy co najwyżej znak krzyża, to też coś nam pokazuje…

   Drugi element to nasze codzienne wybory – te małe i te duże. To z nich składa się mozaika codzienności. Warto przyglądać się, czy w nich obecny jest Bóg, Jego sposób myślenia… To pewnie tyle tak na szybko. Pozdrawiam Aberdeen!