Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Miesiąc listopad zaczynamy zawsze od uroczystości, w dziękujemy Bogu za świadectwo życia, które pozostawili nam święci. Ci, którzy już widzą oblicze Chrystusa, dla których wszystko już jest jasne, a pragnienie nieba zrealizowane łączą się z nami w sposób szczególny w tym dniu, aby przypomnieć nam dokąd zmierzamy. W tym dniu Kościół czyta błogosławieństwa wygłoszone przez Jezusa:

  Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.(Mt 5,8-9)

  One w jakiś sposób ukazują oblicze tych, którzy są szczęśliwy, bo ich nagroda jest w niebie. Ale jeszcze głębiej rysują one rysy oblicza Jezusa, który jako pierwszy przeżył podczas swojej ziemskiej wędrówki to o czym mówi. On był ubogi, pragnący sprawiedliwości, wprowadzający pokój, ale także cichy, prześladowany, smucący się… Nie zwalniając się z niczego co trudne osiągnął pełnię życia w niebie i w ten sposób wyznaczył szlak dla tych, którzy wierzą w niego.

  Święci, w których dzisiaj  się wpatrujemy to nie herosi, nadludzie, ale to ci, którzy idąc śladami Jezusa, upodobnili się do Niego. Kto ma udział w Jego krzyżu, ten ma udział także w chwale. Upodobnić się do Pana, to jest droga do świętości. To upodobnienie możliwe jest tylko w miłości, w dialogu, w bliskości, w sakramentach. Żeby się do Niego upodobnić, trzeba Go spotkać, niczym osobę, dać się pociągnąć, zbliżyć się i odważyć się żyć jak On: pragnąc sprawiedliwości, wprowadzając pokój, godząc się na bycie cichym, ubogim, prześladowanym… z Nim.

  Świętujemy dzień ludzi odważnych, którzy nie szli z prądem świata, ale podążali za Panem, nawet, kiedy to sporo kosztowało. On tym, którzy Go miłują przygotowuje pełnię życia. Niech święci, których czcimy wypraszają nam tą odwagę upodabniania się do Pana. To wystarczy. Reszty dokona On, świętość jest Jego dziełem.

  Dodam jeszcze, że dopiero niedziela, drugi dzień listopada jest dniem refleksji i modlitwy za zmarłych, którzy jeszcze oczekują nieba. To wówczas Kościół zmienia nieco ton liturgii, od radości i bieli przechodzi w wyważoną, zabarwioną fioletem, choć pełną nadziei modlitwę. Liturgia ma swoją dynamikę i warto zwrócić na nią uwagę, aby głęboko przeżyć zarówno pierwszy jak i drugi dzień listopada.

  Posted by ks. Sławek @ 21:20

1 Comment to Uroczystość Wszystkich Świętych – Upodobnieni do Pana

 • Jestem czlowiekiem niedawno nawroconym,dotknietym reka naszego PANA i ciesze sie bardzo z kazdego swiadectwa swietosci,nie dlatego ze brakuje mi wiary ale ze ciagle mi jest jej malo,wiec kazda celebracja,kazdy swiety, jest dla mnie darem w ktorym jakis specyficzny sposob moge cos wziac dla siebie,bo kazdy jest inny i kazdy w inny sposob byl potrzebny BOGU,a ja tylko zywie nadzieje ze dostane tej wiary na moja miare,i wykorzystam ja na chwale naszego STWORCY amen !!