Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • W trzecią niedzielę Adwentu po raz kolejny Liturgia stawia przed naszymi oczyma postać Jana Chrzciciela. Tym razem skupia nas ona już nie tyle na jego misji, co na jego tożsamości. On samym sobą pokazuje jakim należy być, aby przyjąć Tego, który przychodzi. Ta prawda o jego osobie promieniuje z dialogu, który toczy z kapłanami.

  Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: «Kto ty jesteś?», on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: «Ja nie jestem Mesjaszem». Zapytali go: «Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem?» Odrzekł: «Nie jestem». «Czy ty jesteś prorokiem?» Odparł: «Nie!» (J 1, 6-8. 19-28)

  W janowej wypowiedzi jak echo powraca słowo zaprzeczenia, słowo „nie”. Kiedy kapłani pytają go o to kim jest, on nie odpowiada wprost, nie oznajmia tego kim jest. Wręcz przeciwnie, odpowiada raczej kim nie jest. Pierwsze sam mówi, że nie jest Mesjaszem, nie przypisuje sobie cech Chrystusa. Kiedy pytają czy jest choćby Eliasze, czyli prorokiem, który Mesjasza zapowiada, on także mówi „nie”. Nawet kiedy pytają z nadzieją, czy jest choćby prorokiem, on z przekonaniem gotów jest powiedzieć: „nie”.

  Tą postawa Jana stoi w całkowitym kontraście z tym, co przynosi nam mentalność świata. W kulturze, w której żyjemy panuje wręcz mania mówienia potwierdzania siebie, mówienia „tak, ja jestem”. Świat ma bzika na punkcie autopromocji, stawiania siebie w centrum. Człowiek jest gotów, nawet nieraz udając, mówić: jestem mocny, piękny, inteligenty, zapobiegliwy, bogaty… lepszy od innych. Człowiek chce promować siebie na wszelkie sposoby, byle tylko być zauważonym. Taka postawa jest konsekwencją grzechu pierworodnego, w którym człowiek swoje „ja” zechciał postawić w miejsce Boga. W takim świecie jednak, w którym panoszy i rozpiera się pyszne „ja” nie ma miejsca dla Przychodzącego.

  Dlatego Jan Chrzciciel staje przed nami i uczy nas, że dla przyjęcia Pana naprawdę trzeba stać się małym, stać się całkowitym „nie jestem”, aby ten, który jest, mógł się objawić. Mówiąc „nie jestem” człowiek robi miejsce Bogu, a w Ewangelii Jana Chrystus jest tym, który wielokrotnie powtarza JA JESTEM. On JEST życiem, światłem, prawdą, drogą… Dlatego konieczna jest dla nas postawa Jana, postawa „nie bycia”, albo inaczej, gotowość bycia słabym, niezauważonym, bezsilnym… Wówczas może przyjść Upragniony!

  Każda Eucharystia jest przyjściem Pana, dlatego warto w akcie pokuty, w tej chwili ciszy na początku Liturgii wejść w postawę Jana. Warto zdać sobie sprawę, że na liturgię nie przychodzimy jako zbawiciele siebie, innych i całego świata, nie przychodzimy jako wspaniali i nieskazitelni. Przychodzimy aby powiedzieć: „Panie, ja nie jestem…”, nie wiem, nie potrafię, nie rozumiem… Dzięki takiej postawie prawdziwie możemy doświadczyć obecności Pana, doświadczyć, że ON JEST wszystkim. Inaczej, już na najbliższej Eucharystii rozminiemy się z Oczekiwanym.

  Posted by ks. Sławek @ 23:44

1 Comment to III Niedziela Adwentu – Zrobić miejsce Przychodzącemu

 • Witam cieplutko, postawa Jana dla mnie to doskonalosc sama w sobie, bo jest naprawde taka Boza, prosta i zwyczajna a w swej wymowie tak potezna i nadzwyczajna ,bo mam wrazenie ze kaplani choc uwazali ja za jakis belkot, kogos w wielbladziej przepasce a jednak czuli respekt, moc i potege w janowej postawie i slowach, bo ja po 20 wiekach to czuj!!!,mysle ze mozna ja tylko otrzymac od BOGA po przez Ducha Swietego, to nie jest postawa ktora mozna sie wyuczyc,mowie tu w kontekscie nawrocenia,bo wiem sam po sobie ze chce cos robic,przde wszystkim dla samego Boga,to zaraz udeza mnie w glowe mysl,no zobacz jaki jestes inteligientny,i nie mow ze zrobiles to dla Boga, te stare ja, nie odpuszcza i choc staram sie odrazu reagowac,to na nic,to powraca jak bumerang, choc mam wrazenie ze zadziej.I na koniec zycze Ksiedzu Slawkowi i wszystkim odwiedzajacym te strony CUDNYCH, RODZINNYCH SWIAT BOZEGO NARODZENIA !!!