Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Adwent, który dobiega końca to czas składania obietnic. Bóg nieustannie kierował do nas słowo, w którym zapowiadał swoje przyjście, swoją obecność, która przemieni człowieka i dzieje świata. Teraz, w ostatnią niedzielę adwentu stoimy wobec pytania jak przyjąć ten dar. To samo pytanie w pewien sposób wyraziła Maryja w Ewangelii, której będziemy w niedzielę słuchali. Na słowo obietnicy zwiastowane przez Gabriela, Maryja pyta:

  Jakże się to stanie, skoro nie znam męża? (Łk 1,34)

  Jest to pytanie ważne, które każdy z nas może stawiać sobie wraz z Maryją. Jest to pytanie o to jak dokona się to co obiecane, skoro Maryja nie zna tego, który mógłby dać życie tak wielkiej obietnicy. Jest to też pytanie pełne pokory. Jakże się to stanie, skoro nie znam, skoro sama z siebie jestem bezsilna, nie potrafię, nie jestem zdolna. To jest postawa człowieka znającego prawdę o sobie, o własnej kruchości.

  Odpowiedź Gabriela rozwiązuje ten problem ludzkiej bezradności. To Duch Święty zstąpi i da życie. Człowiek sam w sobie nie może uczynić w sobie nowego życia. Ten który ma się narodzić, początek Nowego Stworzenia, pocznie się z Ducha Świętego. Duch Święty uniesie się nad Maryją, tak jak kiedyś unosił się nad wodami, kiedy to Bóg uczynił świat. Teraz ten sam Duch uniesie się i osłoni łono Maryi, aby w jej łonie rozpoczęło się nowe stworzenie – aby spełniła się obietnica.

  Maryja godzi się na takie działanie Boga. Otwiera swoje łono dla niego, podejmuje decyzję bycia otwartą, bycia całkowicie dla Pana, gotowa na to aby On spełniał to co obiecał. Jej zgoda to zgoda na bycie przestrzenią tajemniczego działania Boga. To decyzja zgody na to, że On będzie działał według swoich planów, które często będą wykraczały poza ludzki horyzont myślenia. Przedziwne poczęcie, niespodziewane narodziny, ucieczka do Egiptu… to początek zaskakujących i niezrozumiałych wydarzeń wpisanych w plan Boga.  Ale choć te plany będą niezrozumiałe, wiara pozwala Maryi widzieć w nich drogę do spełnienia obietnicy życia.

  Ostatnie dni adwentu zapraszają nas do takiej postawy otwartości, przyjęcia, zgody na Słowo Pana. Zapraszają nas one do postawy przyjmowania Ducha Świętego, który w nas pragnie uczynić nowe stworzenie. Taka postawa owartości, oddania sterów swojego życia w ręce Boga, zgody na Jego przeciwnie nieraz prowadzenie wymaga wielkiej wiary i ufności. O te dary prośmy więc na Eucharystii, szczególnie w czasie Komunii, kiedy Pan wejdzie w nasze wnętrze tak jak kiedyś wszedł we wnętrze Maryi.

  Posted by ks. Sławek @ 22:46

Comments are closed.