Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Niedziela Chrztu Pańskiego kończy okres Bożego Narodzenia, czas w którym nieustannie powracało przesłanie o Bogu, który stał się człowiekiem, o Słowie, które stało się ciałem. To Słowo nie jest jednak czymś, ale kimś, jest osobą, Ono ma imię! Tym Słowem jest Jezus, a Bóg mówi nie tylko przez Jego nauczanie, ale przez wszystko co czyni. Jego gesty, decyzje są mówieniem Boga do nas. W Liturgii, która kończy okres Bożego Narodzenia Jezus milczy, ale Jego postawa mówi bardzo wiele. Św. Marek zapisał:

  W owym czasie przyszedł Jezus z Nazaretu w Galilei i przyjął od Jana chrzest w Jordanie (Mk 1,6b-11)

  Aby zrozumieć do dokonało się w tym momencie, o którym pisze Marek wróćmy do tego, co o Jezusie mówił Jan Chrzciciel. Prorok nazwał Jezusa mocniejszym od niego, widział w Nim tego, któremu nie jest godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. Jezus jednak przychodząc do Jana, aby przyjąć chrzest nie skorzystał z okazji żeby objawić swoją wielkość i swój majestat. On, który był mocniejszy i godniejszy od Jana, nie kazał mu się usunąć na bok, aby zająć Jego miejsce, ale uniżył się, przyjmując od niego chrzest.

  Chrzest, który przyjął Jezus jest więc kolejnym etapem uniżenia się Słowa, które staje się podobne do ludzi, tak bardzo ogołocone z boskości, że zostaje uznane za zwykłego człowieka. Ta pokora i uniżenie Słowa są jednak cechą tak właściwą Bogu, że sam Ojciec daje świadectwo o Synu. Dlatego tuż po chrzcie otworzyło się niebo, zstąpił Duch  Święty, a głos Ojca zaświadczył, że ten uniżający się dla człowieka jest prawdziwie umiłowanym Synem!

  Niebo, które przez ludzka pychę i grzech zostało zamknięte, dzięki uniżeniu się Syna na nowo się otworzyło. Duch Święty zstąpił na Tego, który nie szukał własnej wielkości, a Ojciec objawił swoje umiłowanie w pokorze Syna. Tajemnica chrztu Jezusa jest tajemnicą Jego uniżenia i zapowiada już w jakiś sposób całą Jego drogę: Jego całkowite uniżenie, aż po śmierć znajdzie odpowiedź w objawieniu jeszcze większej Miłości, która wskrzesi Go z martwych.

  To jednak co dokonało się w wodach Jordanu nie jest tylko wydarzeniem z przeszłości. To dzisiaj Jezus przychodzi do nas w Liturgii tak jak niegdyś przyszedł do Jana. On uniża się przed nami przyjmując postać ludzkiego słowa, chleba i wina. To w liturgii niebo się otwiera, a Duch Święty zstępuje na przyniesione dary, a także na wszystkich, którzy przyjmują Ciało Pana.

  Zjednoczeni z Chrystusem w tajemnicy Jego uniżenia poprzez Komunię świętą, stajemy się adresatami tego samego wyznania Ojca: „Tyś jest moje dziecko umiłowane”. To doświadczenie tej miłości pozwala podążać z Jezusem w normalności życia, bez szukania fajerwerków, bez prezentowania fałszywej wielkości. Wraz z Jezusem zbliżmy się więc do wody, wchodząc z Nim w tajemnicę uniżenia. Wówczas i w nas znajdzie się przestrzeń na objawienie się Boga.

  Posted by ks. Sławek @ 23:02

Comments are closed.