Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Kwiecień 2019
N P W Ś C P S
« Mar    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
 • Po tym jak małżeństwo stało się faktem, w liturgii następuje obrzęd pobłogosławienia i przekazania sobie obrączek. Małżonkowie zwracają się do siebie w ten sposób:

  Przyjmij tą obrączkę jako znak mojej miłości i wierności. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

  Znak obrączki nie jest znakiem, który pochodzi z chrześcijaństwa. Znany był on już wcześniej, także w pogańskim świecie. Pierścienie, a wśród nich obrączki były znakiem wieczności i nieskończoności. Tą swoją symbolikę zawdzięczały temu, że nie miały początku, ani końca. Były one jednolitym kręgiem, w który nie rozpoczynał się i nie kończył, a dzięki temu symbolizował nieskończoność.

  Chrześcijanie przyjęli ten symbol. W sakramencie małżeństwa za pomocą obrączki nakładanej sobie wzajemnie na palec wyrażają to, co w relacji męża i żony jest wieczne i nieskończone: miłość i wierność. O tym w pierwszym rzędzie mówi modlitwa poświęcenia obrączek, którą wypowiada kapłan: Niech Bóg pobłogosławi te obrączki, które macie sobie wzajemnie nałożyć jako znak miłości i wierności. Te słowa nadają obrączkom symbolikę miłości i wierności, które są stałe i niezmienne.

  Po tych słowach pierwsze mąż , a po niż żona (w tym samym porządku, jak wypowiadali przysięgę małżeńską)biorą obrączkę i nakładają sobie wzajemnie wypowiadając słowa: Przyjmij tą obrączkę jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Łacińska formuła używa tutaj dwóch innych słów na określenie miłości i wierności niż te, które wypowiadane były w przysiędze. Miłość oddana jest słowem amor, które wyraża miłość, ale  także czułość. Z kolei fidelitas oznacza wierność, ale także stałość i lojalność.

  Obrączka jest więc znakiem miłości czułej – z jednej strony, ale także wiernej i stałej. Symbolika ta łączy więc jakby w sobie dwa bieguny, czułość i stałość. Nie wystarczy więc sama czułość, tkliwość, bo uczucia są zmienne. Nie wystarczy też sama chłodna stałość w wierności, motywowana tylko tym, że się kiedyś dało słowo. Obrączka łączy te dwa elementy i nieustannie przypomina, że miłość aby była życiodajna musi być stała, ale także czuła.

  Małżonkowie przekazują sobie wzajemnie obrączki jako znak swojej miłości i wierności. Miłość i wierność wyrażona w obrączce staje się więc darem. Mąż, kiedy spogląda na obrączkę, którą otrzymał od żony jest zapraszany nie do tego, aby myśleć, że on musi być wierny, ale do tego, aby uświadomić sobie, że jest obdarowany! To żona w znaku tej obrączki obdarowała go miłością i wiernością. I wzajemnie, żona spoglądając na noszoną obrączkę może przypominać sobie dar, który złożył dla niej mąż.

  Obrączka jest więc przede wszystkim znakiem obdarowania. Ona przypomina temu, kto ją nosi, że ktoś mu zaufał, że ktoś złożył w jego ręce dar swojej miłości i wierności. Dopiero z tego może rodzić się zdumienie, a wraz z nim pragnienie i gotowość odpowiedzi tym samym. Także w chwilach trudnych, w momentach prób i pokus, warto spojrzeć na noszoną na palcu obrączkę i uświadomić sobie jedną myśl: „Ktoś mi zaufał!” Warto odświeżać sobie znaczenie tego znaku i nieustannie nosić go na swoim palcu. Szczególnie wówczas, kiedy przychodzą chwilę rozłąki, wyjazdy, ten znak może być szczególnie żywy. Jest to bowiem znak pełen treści.

   

  Posted by ks. Sławek @ 11:09

Comments are closed.