Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Niedzielna Ewangelia czyni nas świadkami wypędzenia złego ducha z opętanego człowieka. To wydarzenie przedstawione przez świętego Marka, niesie głębszą treść niż sam fakt dokonanego egzorcyzmu. Jezus wypędził złego ducha aby zaświadczyć o mocy słowa. W ten sposób zgromadzeni w synagodze:

  zdumieli się, tak że jeden przez drugiego pytał: „Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są mu posłuszne” (Mk 1,21-28)

  Już początek markowego opisu wprowadza nas w to świadectwo mocy słowa mówiąc o zdumieniu słuchaczy tym, że Jezus naucza jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie. Na początku więc i na końcu jest mowa o zdumieniu słuchaczy. Zdumienie jest postawą człowieka, który doświadcza jakiejś nowości, coś czego się nie spodziewał, co przerasta jego oczekiwania. Właśnie taką postawę budziło w słuchaczach słowo Jezusa.

  Poprzez egzorcyzm Jezus objawił, że Jego słowo nie jest tylko retoryką, pewną sztuką przepowiadania pełną elokwencji i wyszukanych zwrotów. To co charakteryzuje Jego słowo to moc zbawcza. Kiedy mówi do ducha nieczystego: Milcz i wyjdź z niego, ten jest posłuszny. Jezus poprzez swoje słowo ocala człowieka. Nie czyni tego poprzez fajerwerki i wielki show, ale dokonuje tego, o czym potem napisze św. Paweł: spodobało się Bogu przez głupstwo głoszenia słowa zbawić wierzących (1 Kor 1,28).

  Prorocki głos Jezusa nieustannie brzmi w Jego Kościele. Jest to słowo, które także dzisiaj wypędza złe duchy, ratuje ludzi, przywraca nadzieję i daje życie. Słowo Jezusa nie jest tylko przekazem wiedzy, informacją, poradnikiem na życie czy zapisem jakiejś historii. Nie jest to ludzkie słowo, które może być zastąpione lekturą takiej czy innej książki. Słowo Pana ma moc zbawczą, aby przemieniać tych, którzy go słuchają. Potrzebne jest jednak to przyjęcie pełne wiary i zdumienie. To postawa całkowicie przeciwna do rutyny, znudzenia i niewiary. Ale to właśnie taka postawa pozwala doświadczyć mocy słowa, któremu nawet złe duchy się poddają.

  Posted by ks. Sławek @ 18:22

Comments are closed.