Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Za nami już kilka dni Wielkiego Postu. Kiedy myślałem o tym, co zaproponować na ten czas, coraz bardziej przekonywałem się, że warto spojrzeć na te najbliższe czterdzieści dni jako na czas walki! Pan Bóg kilkakrotnie jakoś w sercu potwierdzał tą intuicję poprzez słowa, które słyszałem i teksty liturgiczne. Już kolekta, modlitwa ze środy popielcowej podsuwała dosyć mocno ten temat:

  Panie, nasz Boże, daj nam przez święty post zacząć okres pokuty, aby nasze wyrzeczenia umocniły nas do walki ze złym duchem. Przez naszego Pana, Jezusa Chrystusa…

  Ten temat jeszcze dobitniej wyraża kolekta w języku łacińskim, która mówi wprost o chrześcijańskiej walce, a nawet można by powiedzieć, o czasie wojny. A zaraz potem precyzuje, że jest to czas walki i zmagania ze złym duchem. Wchodzimy więc na front, na którym toczy się bitwa. Myślę, że potrzebujemy odświeżenia tego wymiaru chrześcijańskiego życia, który jest walką i zmaganiem. Człowiek potrzebuje walki, zmagania, stawia sobie cele. Kiedy brak prawdziwej walki, kiedy życie jest zbyt wygodne, zaczyna się nudzić, nie wie co z sobą począć. Wtedy szuka walki, choćby w grach komputerowych, albo w zabawach, w których można strzelać do siebie kulkami z farbą.

  W Wielkim Poście Kościół także posyła nas na front. Walka ta nie jest jednak tylko pewnym wielkopostnym ćwiczeniem.  Wielki Post nie jest tylko jakimś zaproszeniem do duchowej siłowni, w której człowiek, jeśli zechce, może wyćwiczyć nieco mięśnie i wyrzeźbić figurę. Nie jest to też jedynie zabawa, gra komputerowa, w której człowiek może się rozerwać, zabawić, ale niczego nie ryzykuje. Co najwyżej, w przypadku niepowodzenia włączy grę od początku.

  Wielki Post to całkiem inny wymiar walki. Pełny sens tego o jaką walkę chodzi odsłania Sekwencja Wielkanocna. W Niedzielę zmartwychwstania, tuż przed Ewangelią, usłyszymy słowa:

  Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy,
  choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy.

  Walka więc, do której zaprasza nas czas Wielkiego Postu to udział w walce Chrystusa! Tym samym, jest to udział w walce na śmierć i życie. Chrystus w czasie swojego przejścia z tego świata do Ojca prawdziwie walczył, zmagał się, doznawał ran, a nawet śmierci. W tym boju, o którym usłyszymy w Niedzielę zmartwychwstania jest mowa o tym  śmierć zwarła się z życiem. Ale ten sam tekst dodaje, Wódz życia króluje dziś żywy! Dziś, ten, który jest Zwycięzcą zaprasza każego z nas, zaprasza całe swoje Mistyczne Ciało, którym jest Kościół, aby wraz z Nim przeżyć całą tą wakę i wraz z Nim doświadczyć radości zwycięstwa, by wraz z Nim krzyknąć triumfalnie za św. Pawłem : „Zwycięstwo pochłonęło śmierć. Gdzież jest o śmierci twoje zwycięstwo?!” (1 Kor 15,55)

  Kiedy myślałem o Słowie, które by nas mogło prowadzić w tej wielkopostnej walce, które by nam mogło towarzyszyć na placu boju, stanął mi przed oczyma pojedynek Dawida z Goliatem z 17 rozdziału 1 Księgi Samuela. Wybrałem ten tekst z kilku powodów. Po pierwsze, Jezus w Ewangeliach często nazywany jest Synem Dawida. Według ciała nosi więc podobieństwo do swojego przodka, który stoczył zwycięski bój. Po drugie, sytuacja ludu Bożego, niebezpieczeństwo ze strony Filistynów, postać Goliata i sposób walki jednego i drugiego mogą nam dużo podpowiedzieć na drodze naszego zmagania.

  W następnym wpisie spróbuję trochę wprowadzić w kontekst tego wydarzenia, tak, abyśmy sami mogli odczytać nasze życie jako teren walki, abyśmy mogli zidentyfikować wroga, abyśmy mogli podjąć zmaganie i wraz z Jezusem stoczyć zwycięski bój, nie tylko w czasie Wielkiego Postu, ale przede wszystkim podczas Trzech Świętych Dni. Ufam, że w ten sposób nauczymy się żyć jak prawdziwi zwycięzcy!

   

  Posted by ks. Sławek @ 20:07

Comments are closed.