Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Druga niedziela Wielkiego Postu prowadzi nas ścieżkami przymierza Boga z ludźmi. Tak jak tydzień temu słuchaliśmy o przymierzu z Noem, tak teraz Bóg czyni nas świadkiem przymierza z Abrahamem. To przymierze swoje wypełnienie znalazło w Jezusie, który rozbłyska w Ewangelii w scenie przemienienia. Oprócz doświadczenia przemienienia uczniowie otrzymali także zadanie:

  I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”. I zaraz potem, gdy się rozejrzeli, nikogo już nie widzieli przy sobie, tylko samego Jezusa. (Mk 9,2-10)

  W pierwszym czytaniu Abraham posłuszny Bogu był gotów ofiarować swojego syna. To posłuszeństwo głosowi Pana wprowadziło ojca wiary w prawdziwą próbę, walkę, zmaganie się. Abraham staną  na rozdrożu i musiał wybrać: głos własnego serca, albo głos Pana. Wybierając posłuszeństwo słowu, ocalił syna i otrzymał obietnicę licznego potomstwa. Bóg przygotował wszystko, całe przymierze, baranka w miejsce Izaaka – do człowieka należało tylko to, aby był posłuszny.

  Do tej samej postawy zostali wezwani uczniowie podczas przemienienia na górze Tabor. Z obłoku odezwał się głos, który im nakazał aby słuchali tego, którego zobaczyli. Także tym razem Pan Bóg wszystko przygotował. Od Niego pochodzi inicjatywa. To On w Jezusie zabrał uczniów na górę i sam wybrał tych, których chciał. To z boskiej inicjatywy uczniowie mogli byś świadkami przemienienia, aby już podczas ziemskiego życia Jezusa zobaczyć Jego chwałę. W ten sposób mogli oni zasmakować spełnionego Nowego Przymierza, a Piotr odkrył, że dobrze jest być w przymierzu z Bogiem, dobrze jest być na Taborze.

  My także w tym Wielkim Poście jesteśmy wezwani do tego, aby słuchać Boga, aby być Mu posłusznym. On przygotowuje odnowienie Przymierza z nami, przygotowuje wielkie rzeczy, ale konieczna jest nasza współpraca, nasze posłuszeństwo i zaufanie, nieraz wbrew logice. W dzisiejszym świecie to słuchanie i posłuchanie głosu Pana, czyli bycie Mu posłusznym, zdaje się być heroiczne. Przecież dzisiaj nikt nie chce być posłuszny. Tym bardziej jednak odkrywajmy, że dobrze jest być posłusznym, dobrze jest słuchać Pana, dać Mu się prowadzić. On wzywa po to, aby objawić życie: to ocalone – jak Izaaka, albo to radykalnie nowe – jak przemienionego Jezusa na Taborze.

  Posted by ks. Sławek @ 23:47

Comments are closed.