Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Kolejna niedziela Wielkiego Postu prowadzi nas dalej ścieżkami przymierza Boga z człowiekiem. Po przymierzu z Noem oraz z Abrahamem, pierwsze czytanie przenosi nas na pustynię, aby wysłuchać Dekalogu. Zapisane na kamiennych tablicach przykazania były zasadami przymierza, które Bóg zawarł z ludem na Synaju. W świetle tego tekstu spróbujmy odczytać Ewangelię, w której Jezus oczyszcza świątynię, a tuż po tym następuje dialog:

  „Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?” Jezus dał im taką odpowiedź: „Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo”.

  Świątynia dla Izraelitów była miejscem nienaruszalnym, była pamięcią o przymierzu. To w niej znajdowała się arka przymierza, a po zburzeniu pierwszej świątyni, ta odbudowana sama stała się widzialnym symbolem przymierza i obecności Boga pośród ludu. Fakt, że Jezus chciał zburzyć porządek w świątyni nie mógł ujść bez konfliktu. Faryzeusze chcieli uzasadnienia tego, co Jezus uczynił, chcieli znaku. Wówczas Jezus wypowiada proroctwo o nowej świątyni.

  Mówiąc o zburzeniu starej świątyni, a także o wzniesieniu nowej, Jezus pośrednio mówi też o przymierzu. To stare, zawarte na Synaju, zostanie zniszczone, a na jego miejscu powstanie Nowe Przymierze. W ten sposób Jezus objawia oblicze Boga, który nie boi się nowości! Bóg objawiony w Jezusie jest Bogiem pełnym kreatywności, który nie boi się burzenia, bo wie, że nawet na gruzach jest gotów objawić nowość życia.

  Stare Przymierze oparte było o tablice prawa, o zasady, które lud miał wypełnić, a Bóg zobowiązał się w zamian być wierny ludowi. Zasady same w sobie są tylko czymś zewnętrznym, czymś co nie zmienia wnętrza, nie prowokuje do miłości. Wręcz przeciwnie, w schemacie zasad można wygodnie się ustawić, nauczyć się żyć i udawać, że wszystko jest w porządku. Bogu jednak kompletnie nie chodzi o to, aby dać ludziom „regulamin życia”.

  Dlatego Jezus najpierw oczyszcza świątynię – symbol Starego Przymierza, a potem zapowiada Nowe. To Nowe Przymierze nie będzie już tylko zewnętrznie narzuconymi zasadami, ale darem Ducha Świętego, który przemienia serce człowieka. Jedyną regułą tego Nowego Przymierza będzie miłość aż do końca, aż do oddania własnego życia, którą Jezus pierwszy objawił na Krzyżu. Nowe Przymierze nie się więc na wypełnieniu Dekalogu, nie wystarczy już powiedzieć: „Nie kradłem, nie zabiłem, nie kłamałem…”

  Nowe Przymierze jest o wiele bardziej prowokujące, o wiele bardziej niebezpieczne, bo nie podlega schematom. W Nim główną rolę gra miłość: pierwsze ta boska, objawiona w Jezusie. Dopiero potem, w odpowiedzi, ta ludzka. Bóg nie boi się nowości, kreatywności, wychodzenia do człowieka. Warto pytać siebie, według którego przymierza żyjemy? Może jeszcze żyjemy w logice czasów przed Chrystusem?

  Posted by ks. Sławek @ 17:18

Comments are closed.