Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Po trzech wielkich przymierzach, o których słuchaliśmy od początku Wielkiego Postu, liturgia przygotowuje nas do czegoś nowego i większego. Lud Izraela, nie był bowiem w stanie dotrzymać wierności przymierzu. Pierwsze czytanie mówi o tej niewierności, której skutkiem była ruina Jerozolimy. Bóg jednak pamięta o zrujnowanych i posyła króla Cyrusa z misją odnowy. Ewangelia tymczasem odsłania pełną prawdę o posłanym i mówi, że nie będzie nim już poganin, Cyrus, ale Syn Boży. W jej centrum stoją słowa:

  Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony (J 3.14-21).

  Misją Jezusa jest zbawić, czyli ocalić świat. Idąc dalej obrazem pierwszego czytania, Jezus przychodzi po to, aby podnieść z ruin upadłą ludzkość. To dzieło dokona się od odnowienia kultu, od odbudowania świątyni. Odnowa, której Bóg dokonuje rozpoczyna się od odnowienia relacji z Nim samym. Tak bowiem jak zniszczenie Jerozolimy miało swoją przyczynę w odejściu od Boga, tak powrót do Niego powoduje odnowę.

  Odnowienie, którego Bóg pragnie dokonać nie dokonuje się jakimiś nadzwyczajnymi środkami. Bóg nie widzi w człowieku obiektu, który trzeba naprawić, nie widzi w nim przedmiotu swojej misji. Dla Boga człowiek, nawet zniszczony, zrujnowany, błądzący jest osobą i jedyne co może go odnowić jest miłość! Dlatego Bóg pełen miłosierdzia posyła swojego Syna z miłości. Syn zaś z kolei jest objawieniem tej miłości do człowieka, jest miłością konkretną, która wyciąga pomocną dłoń do każdego człowieka, ale nie krępuje, nie zbawia na siłę. Obdarza miłością, będąc gotowym na odrzucenie.

  Ten, kto przyjmie dar Syna, odnajdzie życie, kto Go odrzuci zginie. Eucharystia jest tym momentem, w którym sakramentalnie dokonuje się to przyjście Syna, przyjście Posłanego. Eucharystia jest dowodem tej miłości Ojca, który posyła Syna, aby odnowił ludzkie życie. Ona jest więc także momentem prawdy dla każdego z nas, jest bowiem momentem, w którym przyjmujemy Pana życia, albo pozostajemy w ciemnościach śmierci. Warto pytać się, po której stronie dzisiaj stajemy.

  Posted by ks. Sławek @ 22:42

Comments are closed.