Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, najważniejszy tydzień w życiu Jezusa i szczyt całego roku liturgicznego. Jezus wchodzi do Świętego Miasta, Jeruzalem, a w czasie tego wejścia

  … ci, którzy Go poprzedzali i którzy szli za Nim, wołali: „Hosanna. Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego Dawida, które przychodzi. Hosanna na wysokościach.” (Mk 11,1-10)

  Słowa te będą czytane na początku Liturgii, tam, gdzie będzie miało miejsce poświęcenie palm. Potem lud w procesji ruszy do świątyni. Właśnie na ten ruch, na to przychodzenie Jezusa i nasze procesyjne podążanie do świątyni chciałbym zwrócić uwagę.

  Przede wszystkim Jezus jest tym, który przychodzi, jest Błogosławionym, który przychodzi. To przychodzenie Pana ma jednak głębszy wymiar niż tylko Jego wejście do Świętego Miasta. Ono brzmiało już w Adwencie, kiedy oczekiwaliśmy Przychodzącego. Teraz to adwentowe oczekiwanie nabiera pełnego sensu, bo Oczekiwany przychodzi już nie tylko na ziemię, już nie tylko do Izraela, ale do samej Jerozolimy. Można powiedzieć że przychodzi najbliżej jak może, do swoich!

  Jezus wchodzi do Jerozolimy, aby tam dopełniła się cała Jego ziemska misja. To w Jerozolimie, w czasie Paschy pełnego znaczenia nabiera Adwent, Boże Narodzenie i całe życie Jezusa. To właśnie po to, aby wejść do Jerozolimy Jezus przyszedł na ziemię, a tam, w Świętym Mieście dopełnił dzieła zbawienia poprzez swoją śmierć i zmartwychwstanie.

  Nasze procesje i wędrowanie do świątyni jest wyrazem wejścia z Jezusem w wydarzenia Wielkiego Tygodnia. Tak jak On wszedł do Jerozolimy, tak my wędrujmy do świątyni. Wraz z Nim bądźmy przychodzącymi, aby wraz z Panem, dzięki Liturgii, przeżywać cały dramat tego świętego czasu. Wówczas ten Wielki Tydzień może stać się także przełomowym w naszym życiu. Dzięki niemu i w nas może dokonać się Pascha, nasze przejście z ciemności do światła, z niewoli do wolności, ze śmierci do życia. Bądźmy wraz z Panem przychodzącymi, bo istotnie jest błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie.

  Posted by ks. Sławek @ 23:23

Comments are closed.