Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
 • W najbliższą niedzielę w liturgii przeżywać będziemy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W tym dniu Kościół wspomina to, co wydarzyło się w czterdzieści dni po Zmartwychwstaniu. Wówczas to, kiedy Jezus był z uczniami i polecił im głosić Ewangelię, rozstał się z nimi. Św. Marek zapisał:

  Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga. Oni zaś poszli i głosili Ewangelię wszędzie, a Pan współdziałał z nimi i potwierdził naukę znakami, które jej towarzyszyły (Mk 16,16-20)

  Słowa, które najbardziej wiążą się z tajemnicą tego dnia to te, które mówią, że Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga. Aby jednak lepiej zrozumieć co kryje się pod tym krótkim zwrotem, musimy spojrzeć na nie w nieco szerszej perspektywie. Chodzi dokładniej o perspektywę życia Jezusa, którego wniebowstąpienie w pierwszej kolejności dotyczy.

  Ten, który wstąpił do nieba, który został wzięty i zasiadł po prawicy Boga jest tym, który wcześniej przyszedł na ziemię. Św. Paweł zapisał, że Syn Boży nie skorzystał ze sposobności, aby przywłaszczyć sobie to miejsce, opuścił je aby przyjść i ratować człowieka. Jezus jednak nie tylko zstąpił z nieba na ziemię, ale poszedł o krok dalej! Zstąpił do samej otchłani śmierci, zapomnienia, samotności i beznadziei ludzkiego losu. Zszedł więc najniżej jak mógł aby tam szukać zagubioną ludzkość.

  Na tle tej Jezusowej wędrówki ciągle w dół widzimy, że Wniebowstąpienie i miejsce po pawicy Ojca to niesamowita odpowiedź Boga, który nie opuszcza swojego Syna. Syn, który nie przywłaszczył sobie tego miejsca, ale uniżył się, teraz został wywyższony przez Boga i otrzymał to nieprzywłaszczone miejsce po prawicy jako dar ojcowskiej miłości.  We wniebowstąpieniu Syna, Ojciec objawia się wiec jako ten, który podnosi biedaka, uciśnionego, odrzuconego, poranionego…

  Wniebowstąpienie Jezusa nie oznacza jednak, że wrócił On ze swojej zbawczej wyprawy i wrócił ja swoje miejsce w taki sam sposób jak wcześniej. Jezus, zajmując to opuszczone przez siebie miejsce po prawicy Ojca, wstąpił do nieba jako Głowa Ciała prowadząc za sobą wszystkich wierzących. W ten sposób otworzył dla każdego z nas nową perspektywę nadziei: Jeśli ten najbardziej uniżony, odepchnięty i przegrany Jezus zmartwychwstał i został przyjęty przez Ojca, to także każdy z nas może żyć nadzieją że pomimo wszelkich porażek, upadków i niepowodzeń, zostanie wzniesiony tam, gdzie zasiadł nasz Pan i brat.

  W Eucharystii siedzący po prawicy Ojca Pan przychodzi, aby złączyć nas z sobą, aby wszczepić nas w swoje Ciało, abyśmy mogli ugruntować się w tej nadziei. Dajmy się więc przeniknąć temu Duchowi, który otwiera nasze serca na tęsknotę naszego wzięcia do nieba!

  Posted by ks. Sławek @ 18:01

Comments are closed.