Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Oczekujemy na przyjście Ducha Świętego. To już ostatnie dni okresu wielkanocnego, w którym próbowaliśmy odkrywać nową tożsamość Kościoła jako Ciała Zmartwychwstałego Pana. Próbowaliśmy patrzeć nie tylko na głębokie korzenie takiego stwierdzenia, ale także na to jakie relacje powinny charakteryzować wspólnotę wierzących, którzy mają świadomość Kim są. Tydzień temu przyszedł czas na to, aby stanąć w prawdzie o własnej słabości. Celem takiego spojrzenia nie było jednak podcięcie skrzydeł, ale otwarcie nas na to, co się ma wydarzyć, na zesłanie Ducha Świętego. Aby to wyjaśnić spróbuję wyjść od proroctwa zawartego w księdze Ezechiela:

  Potem spoczęła na mnie ręka Pana, i wyprowadził mnie On w duchu na zewnątrz, i postawił mnie pośród doliny. Była ona pełna kości.I polecił mi, abym przeszedł dokoła nich, i oto było ich na obszarze doliny bardzo wiele. Były one zupełnie wyschłe. I rzekł do mnie: „Synu człowieczy, czy kości te powrócą znowu do życia?” Odpowiedziałem: „Panie Boże, Ty to wiesz”. Wtedy rzekł On do mnie: „Prorokuj nad tymi kośćmi i mów do nich: „Wyschłe kości, słuchajcie słowa Pana!” Tak mówi Pan Bóg: Oto Ja wam daję ducha po to, abyście się stały żywe.Chcę was otoczyć ścięgnami i sprawić, byście obrosły ciałem, i przybrać was w skórę, i dać wam ducha po to, abyście ożyły i poznały, że Ja jestem Pan”. (Ez 37,1-6)

  Przytaczam to proroctwo o wyschniętych kościach, nawiązując do tego o czym pisałem w ubiegłym tygodniu. To niebezpieczeństwo prywatyzacji wiary, indywidualizmu sprawia że często także wierzący żyją jakby tylko dla siebie. Można by powiedzieć, że Ciało Zmartwychwstałego, jakim jest Kościół, nie przypomina już żywego, pełnego pasji i energii organizmu, ale pewien zbiór zeschłych kości, z których uszło życie. Wówczas nie tylko Ciało jako całość nie objawia już Zmartwychwstałego, ale także każdy członek tego ciała jest w niebezpieczeństwie. Wiatr tego świata jest bowiem w stanie rozpraszać te niepołączone członki Ciała Chrystusa. Niektórzy, nie mając więzi z innymi gubią się, reszta bez wzruszenia nie czując żadnej więzi z zagubionymi pozostaje bez wzruszenia tłumacząc nieraz, że to ich spawa…

  Bez względu na to, czy nasze wspólnoty mniej czy bardziej doświadczają tych objawów śmierci, do wszystkich Bóg kieruje swoją obietnicę! Tak mówi Pan Bóg: Oto Ja wam daję ducha po to, abyście się stały żywe.Chcę was otoczyć ścięgnami i sprawić, byście obrosły ciałem, i przybrać was w skórę, i dać wam ducha po to, abyście ożyły i poznały, że Ja jestem Pan. W tych Słowach odnajdujemy sens Uroczystości, którą będziemy przeżywać już w najbliższą niedzielę. Bóg obiecuje Ducha Ożywiciela, aby nasze podzielone wspólnoty na nowo stały się Ciałem! On pragnie połączyć wyschłe kości naszego indywidualizmu ścięgnami, więzami miłości, odziać je Ciałem Zmartwychwstałego, a nadto dać nam Ducha, abyśmy żyli! To jest Jego dzieło! Tak jak wskrzesił umarłe Ciało Chrystusa i nie pozwolił, aby ono w grobie uległo rozkładowi, tak teraz posyła swojego Ducha, aby odnowić to Ciało, którym jest Kościół.

  To Duch Pana może uczynić z nas na nowo Ciało Żywe, Zmartwychwstałe. To On może odnowić nas i sprawić, abyśmy prawdziwie stali się jednością, abyśmy przeszli ze śmierci do życia, nie tylko indywidualnie, ale także jako wspólnota. Wówczas zmartwychwstanie, które dokonało się w Jezusie, dopełni się w nas! Wówczas ono może objawić się w tym świecie. Już teraz więc, świadomi własnego indywidualizmu, świadomi podziałów, które są pośród nas wołajmy o tego Ducha, którego Pan pragnie wylać na wierzących. Niech ten Duch dopełni w nas tego, czego dokonał w Jezusie, niech uczyni nas Ciałem Zmartwychwstałym, w którym członki nie walczą między sobą, ale wszyscy są napełnieni jednym Duchem żyją wzajemną miłością.

   

  Posted by ks. Sławek @ 15:07

Comments are closed.