Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Mowa Jezusa o chlebie to mowa nie tylko o Eucharystii, ale także o życiu. Chleb, który daje Jezus jest życiem i dlatego nieustannie te wątki przeplatają się w słowach Jezusa. Chleb przecież jest po to, aby mogło być życie. Dziś słuchamy pierwszego fragmentu tej mowy, w której Jezus mówi:

  Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki, a który da wam Syn Człowieczy; Jego to bowiem pieczęcią swą naznaczył Bóg Ojciec (J 6,24-35)

  Tymi słowami zwraca się Jezus do Żydów, którzy przybyli za nim do Kafarnaum po tym, jak doświadczyli cudu rozmnożenia chleba. Nasycili się, zaspokoili głód i zaczęli szukać Jezusa. Przecież to czego dokonał, zaspokoiło ich instynkt życia, uśmierzając ich głód. Jezus jednak tymi słowami pokazuje że to za czym podążają nie jest wystarczające.

  Pokarm, który im dał, zaspokaja głód ciała. Jest on pokarmem, który ginie taka samo jak kiedyś zginie ciało. I chleb bowiem i ciało, które go przyjmuje poddane są prawom fizyki, przemijają i doświadczą swojej skończoności. Ten, kto troszczy się tylko o ten pokarm skończy tak jak chleb, który spożywa: będzie unicestwiony.

  Dlatego Pan zwraca uwagę aby troszczyć się o chleb, który trwa na wieki. Sam Jezus wytłumaczy że tym chlebem jest ten, który z nieba zstępuje i daje życie światu. Tym prawdziwym „posileniem” dla ludzkiego życie nie jest coś materialnego, ale to konkretna Osoba. Nawet więcej, to Osoba, która dokonuje pewnego szczególnego dzieła: zstępuje i daje życie. W tych dwóch czasownikach Jezus wyraża miłość Boga do człowieka: on zstępując i oddając swoje życie okazał miłość aż do końca.

  Chlebem, który trwa na wieki i który pozwala trwać na wieki jest więc Bóg w darze swojej miłości. Człowiek potrzebuje właśnie takiego chleba: potrzebuje silić się bezinteresowną, zstępującą i oddającą się do dyspozycji człowieka miłością. Tylko miłość prawdziwa, ofiarująca się może dać człowiekowi prawdziwe życie. To jest chleb, który trwa na wieki. To o ten chleb nakazuje się Jezus troszczyć.

  W świecie, w którym wszystko wokół stara się krzyczeć i przekonywać, że da nam szczęście i życie, pamiętajmy, że jest to pokarm, który ginie. Jedynym pokarmem, który nie wyczerpuje się i syci człowieka, jest miłość Pana. Troszczmy się więc o ten pokarm, który przynosi nam Syn Boży, byśmy mieli życie.

  Posted by ks. Sławek @ 21:28

Comments are closed.