Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Już po raz trzeci będziemy słuchać mowy eucharystycznej Jezusa z Kafarnaum. Tym razem Liturgia zaprasza nas, aby spojrzeć na Eucharystię jak na ucztę, którą Bóg przygotowuje swojemu ludowi. Na tej uczcie Bóg karmi wierzących, pokarmem o którym Jezus mówi:

  Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje ciało i krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim (J 6,51-58)

  Chrystus mówiąc tym razem o swoim ciele jako pokarmie i krwi jako napoju, określa je jednym przymiotnikiem. I w jednym i drugim przypadku zwraca uwagę na prawdziwość, autentyczność tego, co jest spożywane. On określa swoje ciało jako prawdziwy pokarm, a swoją krew jako prawdziwy napój. W ten sposób daje do zrozumienia, że istnieje też pokarm czy napój fałszywy.

  Zadaniem pokarmu jest to, aby podtrzymywał on życie, dostarczał wartości odżywczych. Również napój dostarcza człowiekowi tego, co potrzebne jest do życia. Pokarm taki musi odpowiadać naturze człowieka, jego możliwościom przyswojenia sobie składników, które on zawiera. W tym świetle, fałszywy pokarm to taki, który może nawet smacznie wyglądać, ale nie odżywia organizmu, nie pozwala się strawić, a nieraz nawet zatruwa i niszczy.

  Te same prawa dotyczą jednak nie tylko biologicznego życia człowieka. Ludzkie serce także szuka nasycenia, szuka pokarmu, aby mogło żyć. W tych poszukiwaniach może jednak natrafić na pokarm fałszywy. Taki pokarm, choć wydaje się być atrakcyjny i pociągający, może zatruć i zniszczyć ludzkie życie. Wystarczy przypomnieć sobie niedawne przypadki zatruć dopalaczami, choć to nie wszystko. Dzisiejszy świat oferuje wiele fałszywego pokarmu: łudzi pieniądzem, erotyką i seksem, konsumpcjonizmem… Choć to wszystko pozornie wydaje się sycić, ostatecznie pozostawia pustkę w sercu i poranione poranione życie.

  Pan daje alternatywę, prawdziwy pokarm i prawdziwy napój! Jest coś, co może dać prawdziwe życie i co może autentycznie wypełnić ludzkie serce! Jest to Ciało i Krew Pana. Nie chodzi tutaj tylko o fizyczny kawałek przemienionego Chleba. Ciało Pana jest Ciałem wydanym, Krew jest Krwią przelaną. Ciało i Krew są wieczną pamiątką tej największej miłości, w której Bóg wydał dla człowieka samego siebie. To jest prawdziwy pokarm! Ludzkie serce do życia potrzebuje miłości, potrzebuje tej świadomości, że jest ktoś kto kocha bezwarunkowo aż po śmierć. Eucharystia jest pamiątką tej miłości.

  Miejmy więc odwagę demaskować fałszywe pokarmy tego świata i syćmy się tym, który jest prawdziwy i który daje życie.

  Posted by ks. Sławek @ 22:23

Comments are closed.