Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Po kilku tygodniach dochodzimy do finału eucharystycznej mowy Jezusa. Po tym jak objawił się On jako chleb życia, jako dar mocy i miłości dzięki której człowiek może na prawdę żyć, w tłumie słuchającym Go pojawiły się dwie reakcje. Św. Jan zanotował:

  Odtąd wielu uczniów Jego się wycofało i już z Nim nie chodzili.
  Rzekł więc Jezus do Dwunastu: „Czyż i wy chcecie odejść?”
  Odpowiedział Mu Szymon Piotr: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego (J 6,54.60-69)

  Szczególnie pierwsza odpowiedź mogłaby dziwić. Reakcją tłumów na słowa życia jest odejście. Jan zanotował, że wówczas wielu uczniów się wycofało, już z Nim nie chodzili. Byłoby naiwnością sądzić, że słowa życia jakby automatycznie pociągnął ludzi za Jezusem. W świecie w którym panuje grzech nieustannie działa tajemnica nieprawości, która sprawia że ludzie chętniej wybierają dramat grzechu i śmierci niż światło życia.

  Wobec takiej postawy Jezus zostawia wolność, nie działa jak polityk walcząc o każdy głos. Wręcz przeciwnie, zdaje otwarte pytanie swoim uczniom czy i oni chcą odejść? Ta wolność jest czymś właściwym tylko Bogu. On jeden jest gotów przeżyć opuszczenie, samotności i odejście nawet najbliższych. On na Krzyżu najpełniej objawił, że nie przyszedł na świat po to, aby zwerbować tłumy i zrobić karierę. Wręcz przeciwnie! Na Krzyżu Pan objawił, że boska miłość jest pokorna, nie narzucająca się, a zarazem gotowa nieustannie udzielać się człowiekowi.

  Odpowiedź Piotra rodzi się właśnie na bazie tej wolności. Z ciszy, bez żadnego przymusu Piotr wyznaje, że poza Panem nie ma życia! To właśnie taka osobista decyzja, na wzór decyzji Piotra jest tym czego pragnie pokorna, boska miłość. Dzisiaj wobec słowa Ewangelii jesteśmy zaproszeni aby także stanąc jasno po jednej albo po drugiej stronie. Słowo pyta także nas, o naszą decyzję wobec orędzia Eucharystii: chcesz się oddalić, odejść? Czy pójść za tym, który ma Słowa życia wiecznego?

  Posted by ks. Sławek @ 16:30

Comments are closed.