Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Po czterech tygodniach ze św. Janem i mowa eucharystyczną Jezusa wracamy do Ewangelii Marka. Tym razem liturgia stawia przed nami dialog Jezusa z faryzeuszami, w którym objawiają się dwa sposoby myślenia. Jezus podsumowuje tą dyskusję słowami:

  Słuchajcie mnie wszyscy i zrozumiejcie. Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym (Mk 7,21n)

  Ta odpowiedź dana faryzeuszom w pierwszym rzędzie miała uzmysłowić im, że to nie zewnętrzne normy są istotą relacji z Bogiem. Samo skrupulatne wypełnianie przepisów może co najwyżej wyrobić pewien nawyk, ale nie może wprowadzić  człowieka w nowe życie. Do tego potrzeba czegoś więcej. Jezus schodzi więc z poziomu norm do poziomu serca i tam robi diagnozę człowieka.

  Pan badając ludzkie serce w nim dostrzega to wszystko, co jest konsekwencją grzechu pierworodnego. To zranione i skłonne do grzechu serce objawia prawdę o człowieku. Pokazuje ono, że grzech pierworodny nie tylko oduczył człowieka pewnego stylu życia, ale po prostu zranił serce i sprawił że stało się ono siedliskiem mocy złego.

  Faryzeusze pokładając nadzieję w Prawie liczyli, że są w stanie nauczyć się żyć według zamysłu Boga, łudzili się, że człowiek może własnym wysiłkiem osiągnąć doskonałość. Takie przekonanie było jednak iluzją, a wszystko co mogłoby sprowokować uspokojone, grzeszne serce było widziane jako zewnętrzne zagrożenie. Człowiek może wyuczyć się pewnych zachowań, ale odruchy serca, emocje, poruszenia wymykają się mocy prawa.

  Jezus nie boi się wyjść poza te faryzejskie ramy i nazywa rzeczy po imieniu. To w sercu jest grzech, to w sercu są korzenie zła, to serce ludzkie potrzebuje przemiany. Pan jako jedyny ma odwagę zaglądać do ludzkiego serca bo On ma moc, aby to serce odmienić. On nie zadowala się tylko wyuczeniem człowieka pewnych zasad, aby odmienia serce. Wraz z Panem miejmy odwagę zerknąć do naszego serca, zobaczyć co tam potrzebuje nawrócenia i zwróćmy się z ufnością do Jezusa, aby dokonał cudu przemiany serca, a więc postaw, reakcji, odruchów ,emocji. Tego może dokonać tylko Bóg.

  Posted by ks. Sławek @ 23:36

Comments are closed.