Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Po dłuższej przerwie wracamy do tematu cielesności. Dotychczasowe wpisy pomogły nam poprzez doświadczenie wstydu odkryć to, co kryje się w sercu człowieka. Wstyd i ukryty w nim lęk są reakcją obronną osoby, która nie chce zostać wykorzystana i zraniona. Jest to reakcja serca, w którym po grzechu zamieszkała pożądliwość. W świecie zranionym grzechem pierworodnym właśnie wstyd i obawa, chęć obrony własnej wartości jest pierwszą reakcją w spotkaniu z drugim człowiekiem.

  Choć wstyd (zawstydzenie, ostrożność) to pierwsza reakcja, nie jest ona jedyną. Człowiek stworzony do miłości nosi w sercu, obok pożądliwości także pragnienie miłości, kochania, odsłonienia siebie wobec bliźniego.  Aby to pragnienie mogło się realizować potrzeba było przezwyciężenia pożądania i wstydu przez miłość. Potrzebne było zwycięstwo miłości i daru z siebie nad wstydem, lękiem o siebie i pożądliwością. To zwycięstwo miłości dokonało się w Jezusie Chrystusie.

  On będąc Bogiem przyjął ludzkie ciało, aby w ten sposób wprowadzić człowieka w nowy horyzont życia. On swoim życiem, a przede wszystkim swoją śmiercią i zmartwychwstaniem dokonał tego zwycięstwa miłości. Zwycięstwo to nie jest jednak tylko udziałem Jednego Człowieka. Chrystus posyłając nam swojego Ducha w dniu Pięćdziesiątnicy uczynił wierzących uczestnikami tego zwycięstwa. W ten sposób każdy, kto uznaje Jezusa za Boga i Pana otrzymuje moc, aby przezwyciężyć starą logikę lęku, wstydu i pożądliwości, i wejść w logikę nowego życia miłości.

  Dopiero w tym kontekście możemy zrozumieć nieco głąbiej sens czystości, która w pierwszym rzędzie jest postawą serca. Jest to postawa serca nowego, odkupionego i przemienionego. Czystość to styl życia człowieka, który żyje prawdziwą miłością, który nie szuka spełnienia własnych pożądań, ale  gotów jest opanować je w imię miłości. Przejawem takiej postawy jest szacunek dla drugiego człowieka. Osoba o czystym sercu nigdy bowiem nie próbuje wykorzystać go jako środka dla zrealizowania własnych pragnień, ale odkrywa w nim skarb, dla które warto poświęcić samego siebie.

  W tym kontekście czystość staje się tą cechą serca, która pozwala w pełni zrealizować człowiekowi samego siebie,  a zarazem pozwala na taką realizację drugiej, ukochanej osobie. Strzeże ona bowiem aby wzajemna relacja nie stała się wymiennym „używaniem siebie”, ale pełnym oddaniem się w miłości. Trzeba jednak jasno jeszcze raz przypomnieć, że taka jakość relacji jest możliwa dla człowieka nowego, odkupionego, który odkrył i przyjął miłość Boga objawioną w Chrystusie.

  Dla tych, którzy oddalają się od Chrystusa wstyd nie zostaje pokonany przez miłość, ale przemieniony w bezwstydność. Wtedy pozostaje często jedynie poddanie się pożądliwościom i życie w starej, grzesznej logice używania siebie, często bez ofiarnej miłości i doświadczenia spełnienia.

  W świecie, w którym przyszło nam żyć wyraźnie widać, jak wielka jest potrzeba aby głosić orędzie Chrystusa, miłości i nowego serca, które jest sercem czystym. Tylko takie serce może w pełni odkryć sens ciała jako narzędzie daru i miłości!

   

  Posted by ks. Sławek @ 13:10

Comments are closed.