Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Relacja mężczyzny i kobiety stoi w centrum Ewangelii najbliższej niedzieli. O tą relację pytają Jezusa faryzeusze, chcąc Go wystawić na próbę. Na pytanie o to, czy można porzucić żonę, Jezus odpowiada w sposób, który objawia głębsze spojrzenie na ludzkie relacje i małżeństwo mówi On:

  na początku stworzenia Bóg «stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem». A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela (Mk 10,2-16)

  Faryzeusze, zadając swoje pytanie, pokazują ich sposób myślenia. Pytają o to, czy można, czy jest zadowolone czy zabronione oddalenie żony. W ten sposób dają wyraz logice prawa, które jest jedynie zewnętrzną normą. Bycie w relacji małżeńskiej bądź jej zerwanie było dla nich jedynie kwestią pewnego porządku, reguł.

  Na ich pytanie Jezus odpowiada w sposób, który odsłania pełną prawdę o małżeństwie. Nie mówi On o tym co dozwolone a co zabronione. Początkiem i fundamentem dla niego nie jest norma, w którą człowiek powinien się zmieścić. Punktem wyjścia swojej wypowiedzi czyni on prawdę o tym kim są małżonkowie.

  Bóg uczynił dwojga jednym ciałem, aby w ten sposób objawiali światu miłość Boga. Uczynił ich jednością i sprawił że człowiek opuszcza ojca i matkę, łącząc się ze swoją żoną, aby w ten sposób objawić tajemnicę Syna Bożego. To On opuścił swojego Ojca, aby złączyć się ze swoją oblubienicą-ludzkością. Jedność nie jest więc narzuconą normą, ale najgłębszą prawdą o relacji mężczyzny i kobiety.

  Zniszczenie relacji w świetle słów Jezusa nie jest więc przekroczeniem normy, ale jest raną zadaną samej osobie, jest zaprzeczeniem prawdy o człowieku. Tylko na tym poziomie rozumienia relacji można zrozumieć słowa o nierozerwalności małżeństwa. Ono nie jest jedynie czymś umownym, ale jest najpełniejszym objawieniem prawdy o Bogu i o człowieku.

   

   

  Posted by ks. Sławek @ 17:08

Comments are closed.