Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Dziś przed nami kolejny, przełomowy moment Taboru. Cały czas jesteśmy w tym momencie, w którym uczniowie wraz z Jezusem zostawili świat równiny i poszli za Tym, który wezwał do podjęcia swojego krzyża. Kiedy osiągnęli szczyt, Ewangeliści relacjonują:

  Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło (Mt 17,2)

  W tym zwięzłym zdaniu zawarte jest całe sedno tajemnicy przemienienia. Wyrażone jest ono czasownikami przemienił się, zajaśniała, stało się białe. Całe wydarzenie jest więc pewną grą świata i blasku. Jasność, światło, biel to w Biblii symbole życia. Bóg, będąc pełnym życia, jest tym, który zamieszkuje światłość niedostępną (1Tm 6,16). Światło jest życiem, a gdzie pełnia światła, tam nieśmiertelność! Św. Jan doda nawet więcej, że Bóg jest światłością, w której nie ma żadnej ciemności (1J 1,5). Światłość, która wstrząsnęła uczniami jest więc objawieniem się życia samego Boga.

  Czym jest to życie wyrażone w obrazie światła? Z pomocą znów przychodzi św. Jan, który potrafi dostrzec jedność między światłem a miłością. Dla niego Bóg jest światłością, i jest On także miłością. A w tym samym liście Jana znajdujemy słowa: kto miłuje swego brata, ten trwa w światłości i nie może się potknąć.  Kto zaś swojego brata nienawidzi, żyje w ciemności i działa w ciemności (1J2,10-11). W ten sposób widzimy, że światłość i miłość są z sobą nierozerwalne.

  Na Taborze dokonało się objawienie życie Bożego, chwały Bożej. Nie możemy jednak wkładać tego w ramy ludzkiego myślenia i wyobrażać sobie, że tam dokonał się tylko jakiś spektakl, show, oszałamiająca wizja. Choć światłość poruszyła uczniów, to nie możemy zamknąć się tylko do tego wymiaru. Na Taborze dokonało się objawienie życia, które jest miłością! Tabor to miłosna rewelacja! To dlatego dokonała się ona w intymności, bo miłość nie szuka uznania, chwały, wielkości. Chwałą Boga jest Jego gotowość do darowania siebie, i ta chwała w pełni objawi się na Krzyżu, kiedy Chrystus odda siebie do końca.

  Kiedy próbujemy zrozumieć to co dokonało się na górze, to trzeba zakończyć jednym, bardzo ważnym elementem. Biblia nie mówi bowiem o tym, że Jezus przemienił się. Zarówno Marek jak i Mateusz mówią, że Jezus został przemieniony (metemorfote). Ta strona bierna ma duże znaczenie, bo pokazuje, że przemienienie nie jest dziełem jednej osoby. Jezus został przemieniony przez Ojca. W ten sposób widzimy, że życie Boże może objawić się tylko w relacji. Łukasz podkreśla ten wymiar relacji Ojca i Syna pisząc o modlitwie Jezusa, a więc o Jego relacji z Ojcem. Przemienienie, rewelacja miłości jest owocem relacji, jest darem, który Syn otrzymuje od Ojca, a nie jedynie osobistym dziełem jednej osoby. Stał się Tym, który pozwolił się przemienić, a trzej uczniowie mogli uczestniczyć w tej miłosnej relacji Ojca i Syna wyrażonej w blasku światła.

  Za tydzień wrócimy do tego tematu.

  Posted by ks. Sławek @ 23:13

1 Comment to Tabor? Rewelacja! (3) – Blask życia

 • I na cale szczesie ze to nie ja sam musze sie przemieniac,bo gdyby to odemnie zalezalo to nie daj Boze,juz probowalem niestety przez wiekszosc swojego zycia,zeszlo mi to niestety dluzej niz zydom przez pustynie,ja mam nadzieje ze przy moim wyboze Jezus i moja milosc do niego przemieni mnie,ze doswiadcze gory Tabor w swoim zyciu uff!, jak to dobrze nie polegac na sobie!!!!