Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Uroczystość Chrystusa Króla kończy rok liturgiczny. W tą ostatnią niedzielę w Ewangelii słyszymy dialog Jezusa z Piłatem, w którym Pan potwierdza swoją królewską tożsamość. On nie zatrzymuje się jednak tylko na tym. Mówi także o prawdziwej misji króla:

  Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu (J 18,33b-37)

  Słowa, które cytuję są praktycznie ostatnimi słowami dialogu między Jezusem a Piłatem. Dialog ten rozgrywa się w momencie procesu Jezusa, tuż przed Jego skazaniem. Właśnie wówczas Piłat pyta Go o to, czy jest królem. Odpowiedź Jezusa nie jest jego własną inicjatywą. Wręcz przeciwnie, Piłat musi sporo się natrudzić, żeby usłyszeć to potwierdzenie.

  Ten klimat rozmowy pokazuje, że królowanie, którego Jezus jest świadomy i którego się nie wyrzeka, nie jest powodem do chlubienia się. Prawdziwe królowanie nie jest despotyzmem, beztroskim panowaniem, okazywaniem własnej wszechmocy i spełnianiem osobistych kaprysów. Królowanie, którego Jezus ma świadomość, nie ma swojego źródła w człowieku, ale sięga o wiele dalej.

  Jezus potwierdzając swoje królowanie, mówi że pochodzi ono z innego świata. Dodaje też że On przyszedł jako król aby dać świadectwo prawdzie. Tutaj kryje się istota tożsamości i misji Króla: jest on świadkiem prawdy. Prawdziwe królowanie jest misją i posługą wobec prawdy, która nie jest z tego świata. Świadek nie jest kimś kto tworzy, wymyśla, upiększa albo fałszuje fakty. Świadek jest sługą, który ma przekazać jak najwierniej to co widział i słyszał. Jezus mówiąc o tym, że jest Królem i świadkiem prawdy daje do zrozumienia, że to prawdziwe królowanie jest służbą prawdzie, która przekracza ludzkie horyzonty.

  To świadectwo prawdzie kosztowało Jezusa życie. W świecie poranionym grzechem, w świecie kłamstwa i fałszu, świadectwo prawdy spotyka się ze sprzeciwem i odrzuceniem. Moce grzechu zawsze będą próbowały bronić siebie, wyśmiewać prawdę, niszczyć ją, poniżać. Królowanie Jezusa polega jednak na tym, że w obliczu niebezpieczeństwa i gróźb zakłamanego świata, nie poszedł na układy dla ratowania siebie. Został aż do końca królem, który będąc świadkiem prawdy pokonał pokusę wykorzystania własnej godności dla osobistych celów .

  Żyjąc w tym samym świecie zranionym grzechem, pełnym nienawiści i egoizmu, liturgia stawia nas wobec Króla abyśmy w świetle Jego postawy odkryli mentalność naszego serca. Słowa Jezusa pozwalają odkryć czy naszemu sercu bliżej do królewskiego świadectwa czy kaprysów rozpieszczonego królewicza. Bardziej konkretnie, starajmy się rozeznać czy jest w nas gotowość do świadectwa prawdy, do zapierania się siebie i przekraczania horyzontów własnych i horyzontów tego świata, czy raczej pożądanie wielkości za cenę układów, nie wychylania się i przeciętności życia.

  Posted by ks. Sławek @ 20:22

1 Comment to Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – Prawda królowania

 • Tyle razy slyszlem i czytalem te czesc Ewangelii,to znaczy rozmowe Pilata z JEZUSEM,a dopiero dzisiaj dotarla do mnie wznioslosc i potega i wielkosc odpowiedzi PANA mojego,bo czasami jest tak ze ewangelia cos do mnie mowi,a tak jak dzisiaj czuje wznioslosc,czuje niesamowity charakter tej sceny ,czuje prawdziwa krolewskosc,czuje dume z tego ze moge JEZUSA nazwac KROLEM moim najukochanszym,ktory odda zycie za mnie bo mnie kocha i dba o mnie,to naprawde wielkie uczucie ktore towarzyszy mi od porannego przeczytania tej ewangelii,czuje ogromna dume ze mam TAKIEGO KROLA!