Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Uroczystość Objawienia Pańskiego dopełnia w pewien sposób to, co dokonało się w Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego. W betlejemską noc ukazał się On pasterzom. Tym razem Mateusz relacjonuje wędrówkę mędrców:

   A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon (Mt 2,1-11)

  Przewodnikiem mędrców w ich wędrówce była gwiazda. Nie świeci ona jednak swoim światłem, ale odbija blask prawdziwej światłości. To o tej światłości mówi pierwsze czytanie, temat światłości wielokrotnie powracał też w czasie Bożego Narodzenia, szczególnie w Ewangelii Jana. Prawdziwą światłością jest Chrystus i to Jego blask prowadził mędrców aż do Betlejem.

  To prowadzenie i spotkanie objawia przede wszystkim otwartość Boga, który nie ogranicza się tylko do Narodu wybranego w objawieniu swojej obecności. On posyła gwiazdę – odblask swojej chwały aż do pogańskich narodów. W ten sposób Bóg pokonuje wszelkie ograniczenia, schematy, granice. On nikogo nie wyklucza, ale pragnie dotrzeć do każdego i każdego doprowadzić do poznania Tego, w którym jest życie.

  Nam także zostaje ofiarowany ten blask Jego obecności. Daje nam On swoje Słowo, które jest światłem dla człowieka, a także Kościół, który jest światłością dla narodów. W ten sposób, podążając za Bogiem obecnym w Kościele, w sakramentach i w Słowie, możemy odbywać naszą podróż wiary. Bóg więc nie przestaje posyłać i nam gwiazdy, która nas prowadzi do celu – spotkania i adorowania Go.

  Święto Objawienia prowadzi nas jednak o krok dalej. Widząc tą wielką otwartość Boga na każdego człowieka, otwartość przekraczającą wszelkie ograniczenia, także my jesteśmy wezwani, aby stać się gwiazdą – odblaskiem Jego chwały – dla tych, którzy są daleko, którzy czują się wykluczeni z Jego obietnic, którzy stracili nadzieję i wiarę w miłosierdzie Pana.

  Tak jak posłał swoją gwiazdę daleko, poza granice Narodu wybranego, do ziemi pogańskiej, tak i nas posyła, abyśmy – po spotkaniu Go w Eucharystii – poszli do naszych bliskich, sąsiadów, znajomych obwieścić im tą radosną nowinę. Bóg na oścież otwiera swoje ramiona, otwiera bramy miłosierdzia i nikogo nie wyklucza, ale każdemu pozwala się spotkać. Tak dokonuje się prawdziwe objawienie!

  Posted by ks. Sławek @ 21:05

Comments are closed.