Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Rok jubileuszowy, rok miłosierdzia to pomysł Boga. Tydzień temu zatrzymaliśmy się nad jego pierwotnym sensem, przekazanym przez Mojżesza. To rok powrotu do początku, odnowy, darowania długów, a zarazem zapowiedź wieczności. Dzisiaj zrobimy krok dalej, przechodząc przez inną stronicę Starego Testamentu i dochodząc do Nowego. W Ewangelii św. Łukasza, kiedy Jezus przyszedł do synagogi miało miejsce następujące wydarzenie:

  Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, natrafił na miejsce, gdzie było napisane:
  Duch Pański spoczywa na Mnie,
  ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie,
  abym ubogim niósł dobrą nowinę,
  więźniom głosił wolność,
  a niewidomym przejrzenie;
  abym uciśnionych odsyłał wolnymi,
  abym obwoływał rok łaski od Pana.
  Zwinąwszy księgę oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Nim utkwione. Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli». (Łk 4,16-21)

  Jezusowy pobyt w synagodze w Nazarecie jest początkiem Jego misji publicznej. Dla określenia jej cytuje tekst z proroka Izajasza. Bez wchodzenia w szczegóły, zauważmy jedynie, że prorok podejmuje ideę roku jubileuszowego, roku łaski od Pana. W porównaniu z tekstem, nad którym zatrzymaliśmy się w ubiegłym tygodniu jest jednak zasadnicza różnica. W Księdze kapłańskiej, to Izraelici byli zobowiązani do tego, aby darować sobie długi, powrócić do pierwotnego podziału ziemi, dać wolność swoim sługom. Teraz perspektywa się zmienia: z horyzontalnej na wertykalną.

  Prorok rozpoczyna swoje orędzie nie od siebie, ale od Tego, który go posłał. To Duch Pana spoczął na nim i namaścił go. To dlatego, że jest namaszczony może przychodzić obwieszczać prawdziwy rok łaski: rok dobrej nowiny, przebaczenia, uzdrowienia, wyzwolenia. Tym razem to wszystko już nie jest tylko nakazem danym ludziom, ale prawdziwym orędziem samego Boga, który przychodzi ze swoją mocą. To już nie drugi człowiek jest darującym długi, ale sam Bóg, który posyła proroka ze swoim orędziem.

  To słowo Izajasza podejmuje Jezus i dodaje istotny szczegół. Mówi On: dziś spełniły się te słowa. Rok łaski od Pana, prawdziwy rok jubileuszowy, rok przebaczenia i miłosierdzia, rok powrotu do początku, rok darowania długów, rok uświadamiający bycie obdarowanym… To wszystko dokonuje się w Jezusie! W Nazarecie Jezus przełamuje logikę czasu i swoim dziś otwiera przed człowiekiem skarbiec miłosierdzia. W ten sposób czas boskiej łaskawości nie jest już odmierzany latami, aby automatycznie mógł spełniać się co 50 lat, ale momentem spotkania z Osobą Syna Bożego.

  Odpowiedzią na pytanie: „kiedy jubileusz miłosierdzia?” nie jest już konkretna data, co 50 lat. Odpowiedź jest bardziej osobowa: wtedy, kiedy spotkasz Jezusa. To dziś dobrej nowiny i przebaczenia dokonuje się zawsze, kiedy człowiek zbliża się do Chrystusa. To Jego Osoba jest Miłosierdziem i czasem łaski. To w spotkaniu z Nim człowiek odkrywa że żyje z łaski, że jest kochany za darmo, że jest kochany miłością niezasłużoną i większą niż każdy ludzki grzech. To odkrycie sprawia, że człowiek może odpocząć w Jego ramionach i zacząć od nowa, tak dokonuje się osobisty rok jubileuszowy. Nowy początek.

  Choć orędzie miłosierdzia Boga jest nieustannie głoszone w Kościele, to jednak przez wieki historii ukształtowała się tradycja jubileuszy. W ten nurt wpisuje się też jubileusz, który przeżywamy w tym roku. O tej tradycji, o jej powstaniu i znaczeniu za tydzień.

  Posted by ks. Sławek @ 21:16

Comments are closed.