Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Marzec 2019
N P W Ś C P S
« Lut    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • Tydzień temu Jezus zainaugurował swoją misję ogłaszając rok łaski. Dziś św. Łukasz kontynuuje opowiadanie tego wydarzenia. Jej koniec obrazuje całkowity zwrot akcji, który się dokonał i który pozornie okazał się klęską. Ewangelista zapisał bowiem:

  Na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. Porwali się z miejsca, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na stok góry, na której ich miasto było zbudowane, aby Go strącić. On jednak przeszedłszy pośród nich, oddalił się (Łk 4,21-30)

  Rok łaski, wolność dla więźniów, wzrok dla niewidomych, dobra nowina dla ubogich to orędzie, które wprawiało w zdumienie słuchaczy Jezusa. To jednak co się wydarzyło potem może zastanawiać, a nawet dziwić. Słowa Jezusa o tym, że prorok nie jest szanowany u siebie, a potem dwa wydarzenia (niezbyt chlubne) z historii Izraela sprawiają, że Jezus zostaje wyrzucony poza miasto, a nawet niektórzy mają chęć pozbyć się Go.

  To odrzucenie, które się dokonało nie jest jednak czymś co stoi w sprzeczności z rokiem łaski. Nawet jeśli to wydaje się po ludzku niezrozumiałe, właśnie w ten sposób ów rok łaski został rozpoczęty! Dar przebaczenia i miłosierdzia, który przepowiadał Jezus, przywołując słowa Izajasza, nie jest powiem tylko pustym orędziem. Słowo, które Jezus głosi, realizuje On w swoim życiu. Aby więc mógł się dokonać rok przebaczenia i łaski, musi dokonać się odrzucenie, ujawnić się grzech i zamknięcie człowieka.

  Jezus sprowokował lud, aby okazało się jak bardzo zamknięte, jak pyszne i egoistyczne jest jego serce. Jedyna reakcja, na którą było stać Izraelitów, to przemoc. Pan przyjął na siebie tą reakcję, pozwolił się wyrzucić, a potem odszedł, nie szukając odwetu. Tak dokonała się inauguracja czasu łaski: to co pierwsze Jezus zapowiedział, zaraz potem spełnił, a wyznawcy synagogi mogli doświadczyć, że rozpoczął się czas przebaczenia.

  Wydarzenie w Nazarecie było jednak tylko zapowiedzią tego, co miało nadejść. Orędzie Miłosierdzia nie zostało przyjęte, a Jezus został wyrzucony poza inne mury miasta, poza Jerozolimę. Tam na Golgocie został ukrzyżowany. Również tam nie szukał odwetu. Przebaczył łotrowi i swoim oprawcom, a po zmartwychwstaniu Apostołom, którzy Go zostawili zwiastował orędzie pokoju.

  Czas łaski rozpoczyna się wówczas, kiedy odkryjemy trudną prawdę o sobie, o swoim zamknięciu, egoizmie, o tym jak odrzucamy Boga każdego dnia. Taka prawda jest konieczna, Bóg musi zostać odrzucony, aby stało się jasne, że On nie szuka odwetu, ale przebacza. Wobec tego Słowa, miejmy odwagę uznać swoje zamknięcie i przyjmijmy Zmartwychwstałego, który niestrudzenie – jako Odrzucony i Zwycięski – przychodzi z darem przebaczenia i orędziem pokoju. Tak rozpoczyna się czas łaski.

  Posted by ks. Sławek @ 19:00

1 Comment to IV Niedziela zwykła – (Pozorna) klęska czasu łaski

 • W KRÓLESTWIE MIŁOSIERDZIA dzieje się tak że gdy wpuścimy słowa poznania i prawdy w nasze serce, to czy śpimy czy czuwamy, we dnie czy w nocy, wzrastają one w nas, do postaci, w której pragniemy stanąć w prawdzie, niezależnie od czegokolwiek, aż do tożsamości prawdziwej. Dziękuje księdzu za księdza duchowość.