Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Po inauguracji misji w Nazarecie, Jezus czynie pierwsze kroki nad jezioro Genezaret, Łukasz notuje że tłum cisną się na Jezusa, tak że musiał wejść do barki rybaka, Piotra, aby zachować dystans i móc nauczać. To co się potem wydarzyło zmieniło całkowicie sytuację Piotra i jego towarzyszy. Ewangelista oddał to jednym zdaniem:

  I przyciągnąwszy łodzie do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim (Łk 5,11)

  Nie jest to jednak tylko heroizm, choć nie można odmówić odwagi uczniom Jezusa. Pan jednak przygotował ich do takiej decyzji, a Jezusowa pedagogika wiary jest bardzo konkretna. Pierwsze, to jednorazowe wydarzenie. W skrócie można by oddać je przez schemat: 1. wezwanie (zarzuć sieć), 2. wątpliwość (całą noc łowiliśmy), 3. posłuszeństwo wiary (na twoje słowo zarzucę sieci) 4. spełnienie (ułowili całe mnóstwo ryb). Te cztery elementy były pewną lekcją dla Piotra, swego rodzaju pierwowzorem, który wyrył się w Jego pamięci i był fundamentalny dla jego życia.

  Po obfitym połowie ten schemat nieomal się powtarza, ale już nie dotyczy połowu, jakiegoś jednego wydarzenia, ale całego życia. Zmienia się co prawda kolejność między wezwaniem (nie bój się, ryby będziesz łowił) a wątpliwością (odejdź ode mnie Panie), ale pozostaje to samo posłuszeństwo wiary: poszli za Nim. To czego brakuje w powołaniu, to spełnienia. Piotr jednak, przeżywszy spełnienie połowu, mógł wyruszyć pełen nadziei, że i w życiu nie zabraknie tego czwartego elementu. Zostawiając wszystko i idąc za Panem musiał żyć pamięcią o tym co się dokonało i  nadzieją, że wezwanie i posłuszeństwo, pomimo obaw, doprowadzają do spełnienia i obfitości. To ta wiara prowadziła go za Jezusem.

  Ta logika wiary nie jest odległa od tego, co przeżywamy każdego tygodnia. Pierwsze Pan daje na Liturgię, w której jest Słowo, a zarazem jego spełnienie – Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa. To w Eucharystii Pan daje nam poznać całość tajemnicy wiary, aż z jej spełnieniem – obfitością życia Zmartwychwstałego. Posileni życiem Pana możemy wyruszyć jak Piotr w codzienną wędrówkę za Jezusem, zostawiając wszystko. To właśnie ta codzienność dokonuje się między cudem Eucharystii, a spełnieniem, które dokona się w przyszłości.

  Można by powiedzieć, że Piotr przeżył pierwsze sakrament połowu, w którym doświadczył mocy Boga i w którym zobaczył sposób w jaki on działa. A potem, mocą tego sakramentu mógł podjąć decyzję pójścia za Panem. Celebrując Liturgię próbujmy uświadomić sobie, że Pan daje nam poznać w Niej całość tajemnicy: Krzyża, śmierci i zmartwychwstania. Karmi nas nią, i pragnie ożywiać nią naszą pamięć. Tylko umocnieni takim wydarzeniem będziemy mogli z nadzieją podążać za Nim, z nadzieją zmagać się z codziennymi trudami, które nas krzyżują, wiedząc że spełnienie przyjdzie. Ono już się raz dokonało w życiu Jezusa, dokona się i w naszym. Uczmy się tej wiary opartej na pamięci o cudzie Zmartwychwstania Jezusa, a wychylonej ku nadziei naszego zmartwychwstania. Między tymi dwoma biegunami jest miejsce na nasze zawierzenie, powołanie i życie.

  Posted by ks. Sławek @ 20:49

Comments are closed.