Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Styczeń 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
 • Czas łaski, przebaczenia, znak pielgrzymowania i przejścia przed drzwi to elementy jubileuszu, które były tematami poprzednich wpisów. W Mszale znajduje się pewna modlitwa, która wprowadza nas trochę głębiej w tajemnicę Boga i roku miłosierdzia. Ona wskazuje gdzie jest źródło i brzmi w ten sposób:

  Boże, który zechciałeś otworzyć twoim wiernym drzwi miłosierdzia
  przez misteria paschalne,
  wejrzyj na nas i zmiłuj się nad nami,
  abyśmy, którzy dzięki tobie podążamy drogą twojej woli,
  nigdy nie zboczyli z drogi życia.

  Modlitwa ta, podejmuje tematy nam znane, które charakteryzują rok jubileuszowy: drzwi miłosierdzia i wędrówka. Zaskakujące jest to, że kiedy Kościół widzi w Bogu tego, który otwiera drzwi miłosierdzia, to mówi że te drzwi zostały otwarte przez misteria paschalne. Misteria te to tajemnica Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa, Misteria te to sam Pan Zmartwychwstały.

  Prawdziwe otwarcie drzwi miłosierdzia dokonało się nie jakimś gestem zewnętrznym Boga, nie jakąś decyzją, która nie angażowała Jego osoby. On, aby otworzyć drzwi miłosierdzia wydał własnego Syna na śmierć. Otwarcie tych drzwi kosztowało więc Boga życie! Jak to rozumieć? Syn Boży stał się człowiekiem i wszedł w najbardziej niemiłosierne doświadczenie człowieka – wszedł w śmierć. Śmierć nie ma dla nikogo miłosierdzia, nie ma względu na nikogo, wcześniej czy później pochłania każdego.

  Jezus wszedł w niemiłosierne szpony śmierci, pozwolił się jej całkowicie pożreć i podzielił los wszystkich, którzy czuli się bezradni wobec tej mocy zła. Będąc Bogiem okazał się jednak silniejszy od niej i jako jedyny wyszedł z mroku, z którego nie było drogi wyjścia. To Jego zmartwychwstanie otwarło drogę do życia! Droga ta prowadzi przez bramę miłosierdzia, bo jest to droga niezasłużona, jest to droga darmowej miłości, która okazywana jest człowiekowi wówczas, gdy jest on najbardziej bezradny jak to możliwe – kiedy jest martwy, zwyciężony przez śmierć.

  Całe bogactwo roku miłosierdzia wypływa więc z tego jednego, jedynego wydarzenia: śmierci i zmartwychwstania Jezusa. To dlatego Kościół wierzy, że Bóg otwiera nam drzwi miłosierdzia w misteriach paschalnych. Misteria te to święta wielkanocne, to sakramenty chrztu i Eucharystii, ale także sakrament pokuty i pojednania. To w tym sakramencie, jako ochrzczeni możemy osobiście doświadczyć tego, że Bóg bez naszych zasług otwiera przed nami drzwi miłosierdzia. Kiedy zbliżamy się do Niego, On swoim przebaczeniem wyprowadza nas ze szponów grzechu i śmierci odnawiając w nas dar życia.

  Aby doświadczyć tego osobistego, wewnętrznego przejścia przez wrota miłosierdzia, które dokonuje się w sakramencie pokuty i pojednania potrzebne coś więcej niż tylko wyznanie grzechów. Gesty i słowa wypowiadane podczas tych kilku minut podpowiadają nam co się wówczas dokonuje i pomagają nam rzeczywiście przekroczyć próg nowego życia. Pomyślałem więc, że w tym roku, w Wielkim Poście zatrzymamy się trochę nad liturgią sakramentu spowiedzi. Ufam, że to pomoże nam owocnie przeżyć wielkopostne wyznanie grzechów i autentycznie doświadczyć przejścia ze śmierci do życia.

   

  Posted by ks. Sławek @ 19:43

Comments are closed.