Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
 • Trzecia niedziela wielkanocna i trzecie ukazanie się Jezusa zmartwychwstałego uczniom. Św. Jan dzisiejszej ewangelii stawia przed nami to wydarzenie wracając uwagę na sposób w jaki objawia się Pan człowiekowi. W centrum tego objawienia stoją słowa umiłowanego ucznia, który rozpoznał Jezusa i krzyczy:

  To jest Pan!

  Ale po kolei. Opis wydarzenia rozpoczyna ewangelista od stwierdzenia, że Piotr i reszta uczniów idą łowić ryby. W ten sposób, pomimo tego, że już dwukrotnie spotkali Zmartwychwstałego, wracają do swojego starego życia, do rybołówstwa. To jest pokusa wspólna każdemu człowiekowi: po spotkaniu z Panem, wrócić do starego życia, zapomnieć o tym, że On jest, zostawić na boku doświadczenie nowości i wrócić do starych przyzwyczajeń. Owoc tego może być tylko jeden: tej nocy nic nie ułowili.

  Właśnie w takiej sytuacji nierozpoznany Jezus staje na brzegu i pyta ich o ten owoc ich powrotu do przeszłości. Pyta ich czy mają coś do jedzenia, pyta z czułością, nazywając ich dziećmi. Piękna jest odpowiedź uczniów, którzy bez wymówek, bez owijania w bawełnę potrafią stanąć w prawdzie i jednym słowem przyznać się do swojej porażki. Mówią po prostu: Nie. Nie mają nic do jedzenia, ich sieci są puste, ich plany spełzły na niczym. Przyznanie się do doświadczenia porażki, pustki, braku staje się nowym początkiem.

  Wówczas bowiem Jezus poleca im zarzucić jeszcze raz sieci, a dzięki posłuszeństwu na Jego słowo sieć zapełnia się ponad miarę! To słowo Pana daje życie, to Słowo życia, które ogłoszono nam jako dobrą nowinę, jedyne słowo które może stać się źródłem życia, jeśli tylko damy mu posłuch, jeśli mu zawierzymy. To właśnie doświadczenie mocy Słowa sprawia, że umiłowany uczeń rozpoznaje Pana!

  To właśnie to wyznanie, ten okrzyk ucznia zmienia wszystko. Piotr już nie chce łowić ryb, ale rzuca się wpław w jezioro, aby spotkać Pana. Apostołowie ciągną pełne sieci ryb, Jezus przygotowuje dla nich posiłek. Wszystko zaczyna się na nowo.

  Pan objawia się tam, gdzie człowiek jest gotów przyznać się do swoich pustych sieci, do swojego „nic”, i gdzie jest gotów w posłuszeństwie na Jego słowo zaryzykować własne życie.

  Posted by ks. Sławek @ 21:17

Comments are closed.