Kategorie

Do nabycia

Małżeństwo. Wielka tajemnica

Podróż do wnętrza

okl Jeziorski - Historia pewnej milosci

Kalendarz

Luty 2019
N P W Ś C P S
« Gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
 • Po trzech niedzielach wielkanocnych, w których byliśmy świadkami objawień Zmartwychwstałego, teraz Kościół w Liturgii zaprasza nas do pogłębienia tego, co się dokonało. Przez kolejne niedziele będziemy słuchali Słowa, które będzie próbowało tłumaczyć nam sens zmartwychwstania i życia wiecznego. Dzisiaj pierwsza z tych niedziel, tzw. niedziela Dobrego Pasterza. W tym roku słuchamy krótkiej Ewangelii, w której Jezus mówi:

  Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne (J 10,27)

  Zmartwychwstały Pan, chcąc wprowadzić nas w tajemnicę swojego życia przywołuje obraz owczarni i pasterza. On, będąc zwycięskim Pasterzem jest tym, który zna owce i daje im życie. Ps 23 powie, że Bóg jest pasterzem, który prowadzi owce na zielone pastwiska, a te z kolei przypominają rajski ogród Eden. Życie, którego Pan pragnie udzielić jest udziałem w tej obfitości i szczęściu, które On od początku przygotował dla swojego ludu.

  Jedynym motywem tak wielkiego daru jest Jego miłość, Jego pragnienie dzielenia się życiem. O tym mówi On sam, kiedy stwierdza, że zna swoje owce. W języku biblijnym poznanie nie jest tylko czymś intelektualnym, rozumowym, abstrakcyjnym. W Biblii poznaje się kochając, poznaje się dzięki bliskości, dzięki doświadczeniu, poznaje się sercem. Dlatego, kiedy Jezus mówi, że zna swoje owce to mówi o swojej miłości do swojego ludu. On kocha i dlatego pragnie dawać życie!

  Ze strony człowieka potrzebna jest jednak zgoda na przyjęcie tak wielkiego daru. Ta postawa wyraża się przede wszystkim w słuchaniu Pana, a w konsekwencji w podążaniu za Nim. Jest to postawa otwartości, postawa w której otwiera się nie tylko ucho, ale przede wszystkim serce. Postawa ta jest konieczna, aby dać się przekonać o miłości, bo ta miłość to życie wieczne. Tam gdzie zaczyna pojawiać się relacja z Bogiem, relacja miłości, tam rozpoczyna się życie wieczne.

  Kolekta dnia dzisiejszego podpowiada nam ważny szczegół takiej relacji. Mówi ona o tym, aby pokorny lud podążał za zwycięskim Pasterzem. Właśnie pokora jest tym, co otwiera na słuchanie, co czyni człowieka gotowym do tego, aby być prowadzonym przez Pana. Tam więc gdzie pokora, tam zdolność słuchania, gdzie zdolność słuchania, tam poznanie miłości, a gdzie poznanie miłości, tam życie wieczne!

  Posted by ks. Sławek @ 22:08

Comments are closed.